Kapat

Çam sakızı lekesi nasıl çıkarılır

Çam sakızı lekesi nasıl çıkarılır

Çam sakızı lekesi zor bir lekedir ve genelde çoğu kişi bu yüzden ağaçlara yaklaşmaz elbisem kirlenmesin çıkmaz diye. Ama bu konuyu artık düşünmeyin…sakız lekesi çıkan çıkarılabilenbir lekedir.Lekelerle baş etmeli ve sevdiğiniz elbiselerinizi uzun süre giyebilmeniz için buyrun ..Günümüzde sakızlar, normal kauçuktan daha yumuşak sentetik bir kauçuktan yapılırlar; ısındıklarında hemen yumuşar ve dondurulduklarında ise sertleşirler.Bu madde, şeker ve başka tatlandırıcılarla karıştırılarak “sakıza” dönüştürülür ve sakızı çiğnediğinizde ağzınıza aroma verir.
Çam sakızı lekesi nasıl çıkarılır
Sakız Lekesi

Ayakkabılara, kumaşlara veya parmaklara bulaşmış sakız görmek, kimsenin karşılaşmak istediği bir durum değildir.
Elleriniz sözkonusu olduğunda, en azından çabucak yıkayarak sakız sorununu lekeye dönüşmeden halledebilirsiniz.
Fakat giysiler, döşemelik kumaşlar veya halılar gibi başka ev eşyalarına bulaşan sakız ve sakız lekesi ile mücadele etmek çok daha zorludur.
Çam sakızı lekesi nasıl çıkarılır
Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysinize, halınıza veya başka bir yüzeye sakız mı yapıştı ? Bu durumlara en çok sakızlarıyla oynayan çocuklar veya çiğnendikten sonra lalettayin ortalığa bırakılan sakızlar neden olur.
Yapışkan olan sakız, bulunduğu yerden çıkarılsa bile özellikle gözenekli yüzeylerde sakız lekesi bırakırlar. Neyse ki, sakız ve sakız kaynaklı lekeler çıkarılır iken faydalanılabilecek birkaç püf noktası vardır:

Elbiseye yapışan sakızı sökmek uzun zamanlar ve uzun uğraşlara sebep olabilir. Elbiseden sakız nasıl çıkarılır işte şimdi bunu açıklayacağız.


Çam sakızı lekesi nasıl çıkarılır
Kolonya kullanarak sakızın yapıştığı her türlü alanı temizleyebilirsiniz.

Bunun yanında şunu da yapabilirsiniz. İlk iş elbiseyi bir poşete koymanız gerekir. Belirtmem gerekir ki büyük ve küçük sakız lekesi olması gerekmez. Leke küçük deyip geçmeyin. Sakız lekeleri kalıcı olabilir. Bunun yanında sakız lekelerinin görüntüleri oldukça itici olabilir. Bugün sakız lekesine bulaşmış olan insanların büyük bir bölümü bu lekeden nasıl kurtulacaklarını bilmemektedir. Dediğim gibi ilk başta sakız lekeli olan kıyafetinizi bir poşetin içerisine koyun. Daha sonra bu elbiseyi alıp buzdolabınızın buzluk kısmına bırakın. Eğer eviniz de derin dondurucu varsa derin dondurucuya koymanız daha verimli sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır. Bu elbisenizi 1 saat derin dondurucuda veya buzlukta beklettikten sonra elbisenizi çıkartıp kısa bir süre çitileyin. Çitiledikten sonra göreceksiniz ki elbisenizden bu lekelerin çıktığını göreceksiniz. Bazen de sakız lekeleri halılara geçebiliyor. Bunun için yine aynı sistemi kullanacaksınız. Yapmanız gereken buzları alıp halınızın üzerinde gezdirmek.