Kapat

Carey Mulligan

Carey Mulligan

Carey Mulligan, tam adı ile Carey Hannah Mulligan 28 Mayıs 1985 seneında İngiltere?nin Londra kentinde dünyaya geldi. Gençlik çağlarında müzikle ilgilenen oyuncu, daha sonra ki süreçlerde bazı TV dizilerinde yer almaya başlayarak oyunculuk alanında ilerlemek istediğine karar vermiş, bu süreçten sonra da pek çok kaliteli yapıtta kendini gösterme fırsatı bulmuştur.

Özellikle 2005 seneında çekilen Pride amp; Prejudice filminde ki Kitty rolü ile tanınırlığını arttırmış, daha sonra da İngiltere televizyonlarına damgasını vuran Doctor Who ile ününe ün katmıştır. Ayrıca Bleak House ve Northanger Abbey gibi dizilerde de şöhret basamaklarını hızlıca tırmanmıştır. 2009 seneında yer aldığı An Education filminde ki Jenny rolü ile de beyaz perdenin aranan yüzlerinden birisi durumune gelmiştir. Bu filmde ki rolü ile Akademi ödüllerinde ?En iyi kadın oyuncu? ödülüne uzanmıştır. Ayrıca aynı rol ile de BAFTA ödüllerinde yine ?En iyi kadın oyuncu? ödülüne sahip olmuştur.

2006 seneında ise Agatha Christie?s Marple isimli TV serisinde 1 sezon kadar yer aldı. Fakat dizi reyting kaygısı yüzünden erkenden bitti. Ama bu Carey Mulligan?ın kendini ispatlaması açısından bir engel değildi ve aynı sene The Amazing Mrs Pritchard isimli TV dizisinde güzel 1 seozon geçirdi.

Waking the Dead isimli TV dizisinde ise ününe ün kattı. Burada ki Sister Bridgid rolü ile Dünya çapında tanınırlığa emin adımlarla çıkmıştı. O dönemler pek çok kişi ?sadece dizi oyuncusu olarak mı kalacak?? diye kafasından sorular geçirirken, birçok önemli ödüle sahip olmasını sağlayan filmler ardı ardına gelmeye başladı. Özellikle 2009 seneında Aşk Dersi, Halk Düşmanları, Kardeşler gibi filmlerde boy gösteren oyuncu, her geçen gün kariyer basamaklarını daha emin adımlarla tırmanmaktaydı.

2010 seneında ise Borsa: Para Asla Uyumaz filminde Winnie Gekko karakteri ile karşımıza çıktı. Burada ki performansı ve çıkardığı karakter ise diğer filmlerinden ve dizilerinden farklı olması sebebiyle epey sevildi. 2011 seneında Driver isimli filmde Irene adlı karaktere hayat veren oyuncu, burada ki performansı sayesinde Hollywood Film Festivalinde ona ?En iyi kadın oyuncu? ödülünü getirdi. 1 sene sonrasında Shame adl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam