Kapat

Cate Blanchett

Cate Blanchett 19 Mayıs 1969 seneında Melbourne Avustralya?da dünyaya gelmiş sinema oyuncusudur.

En büyük çıkışını ise tartışmasız Yüzüklerin Efendisi projesi ile yakalamıştır. Üç seri devam eden projede Elf kraliçesi Galadriel rolü ile tanınan başarılı oyuncu, projelerine ise hala devam etmektedir. Tam adı Catherine Elise Blanchett’tir. Babası Robert Blanchett, henüz Cate 10 yaşındayken kalp krizi sebebiyle hayatını kaybetmiştir. Karteşi Bob verisayar mühendisi, kız kardeşi Genevieve ise kostüm tasarımcısı olarak devam etmektedir. Avustralya Ulusal Enstitüsü Drama Sanatları bölümünden 1992 seneında mezun oldu ve 1993 seneında tiyatroya başladı. Cate Blanchett, ilk sinema deneyimi projesini 1997 seneında Paradise Road filmi ile yakalamıştır. 1 sene sonra ise Oscar and Lucinda filminde oynamış,  “Australian Film Institute”yarışmasında En İyi Kadın Oyuncu seçilmiştir. 1997 seneında ise tekrar aynı ödülü Thank God He Met Lizzie filmiyle almıştır.

En bilinen rolünü ise 1998 seneında Elizabeth filminde canlandırdığı I. Elizabeth filmiyle yakalamıştır. Bu filmle beraber ilk kez Oscar’a aday olmuştur. Aynı filmdeki performans ile BAFTA ve Altın Küre ödüllerini kazanmıştır. 2001 seneında Yüzüklerin Efendisi isimli proje ile kendisini Dünya’ya tanıtan Cate Blanchett, bu projenin üç seri filminde de rol almış ve kariyerini başarı ile devam ettirmiştir. Daha sonra ise 2007 seneında Bob Dylan karakterine hayat verdiği  “I’m Not There” filmiyle 64. Venedik Film Festivali’nde Volpi Kupasını almıştır. 2008 seneında Steven Spielberg’in keşfettiği oyuncular arasında yer alan Cate Blanchett, burada Indiana Jones ve Kristal Kafatası Krallığı filminde Rus ajan rolünü üstlenmiştir. 1 sene sonra David Fincher’in yönettiği “Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi” isimli filmde Brad Pitt ile başrolü paylaşmıştır.

Cate Blanchett 1997 seneında senarist olan eşi Andrew Upton ile evlendi. Bu evlilikten; Romman Upton, Dashiel Upton, Martin Upton isimli 3 çocukları oldu. Ayrıca 2015 tarihinde de Vivienne isimli bir kız bebek evlat edindi.

2014 senesınde Woody Allen yapımı olan Blue Jasminde filmde başrolü üstlenmiş, bu filmde ise ?En iyi Kadın Oyuncu? dalında ilk Oscar ödülüne layık görülmüştür.