Kapat

Cep Telefonunun Vereceği Zararlardan Korunmanın On Yolu

Pittsburgh Üniversitesi Kanser Enstitüsü başkanı Dr. Ronal B. Herberman özellikle çocukların cep telefonlarını ancak acil durumlarda kullanmaları gerektiğini savundu. Çocukların gelişmekte olan vücutları elektromanyetik alanların olası etkilerine karşı daha hassas oluyor.

Herberman yetişkinlerin de cep telefonlarını başlarından mümkün olduğunca uzak tutmaları gerektiğini; mümkünse hoparlör veya kablosuz kulaklıklar kullanmalarının daha sağlıklı olduğunu söyledi. Ayrıca insanların cep telefonlarını devamlı vücutlarına yakın taşımamaları gerektiğini geceleri yastıklarının altında veya başuçlarında barındırmamaları gerektiğini de söyledi.

1- Çocukları uzak tutun
Çocuklarınızın çok acil durumlar dışında cep telefonu kullanmasına izin vermeyin. Çocuk beynine elektromanyetik dalgaların girişi çok daha kolaydır. Bu dalganın etkileri çocuklarda çok daha etkin hissedilir..
2- Kulaklık kullanın
Konuşurken vücudunuzdan uzak tutun. 0.9 metre uzak tutulan bir telefondan yayılan elektromanyetik dalga 50 kat daha düşüktür. Mümkün olduğunca kulaklıkla kullanın..
3- Toplu Ulaşımda Kullanmayın
Toplu taşıma araçlarında cep telefonu kullanıp başkalarına da zarar vermeyin..
4- Üzerinizde taşımayın
Telefonu üzerinizde taşımayın. Yatarken yanınıza koymayın ve mutlaka kapatın.
5- Tuş takımı dışarıya baksın
Üzerinizde taşıyacaksanız tuş takımının bulunduğu taraf dışarı baksın. Böylece dalgaların vücudunuza değil dışarı doğru yayılmasını sağlarsınız.
6- Kısa konuşun
Cep telefonunun etkisi kullanıldığı süreye bağlı olarak değişir. Konuşmalarınızın birkaç dakikayı geçmemesine özen gösterin.
7- Sürekli kulağınızı değiştirin
Cep telefonuyla konuşurken sık sık kulağınızı değiştirin. Karşı taraf açmadan telefonu kulağınıza götürmeyin.
8- Hızla hareket ederken kullanmayın
Sinyal seviyesi düşük olduğunda telefonla konuşmayın. Yüksek hızda arabada ya da trende giderken telefon baz istasyonlarını yakalamak için daha çok dalga yayacağı için telefonla konuşmayın.
9- SMS kullanın
Mümkün olduğunca SMS ile haberleşmeye çalışın.
10 – SAR oranına dikkat
SAR (Elektromanyetik dalga birimi) seviyesi düşük bir cep telefonu alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam