Kapat

Charlize Theron Benoni

Oyuncu ve filantropolog Charlize Theron Benoni, Güney Afrika?da Ağustos 1975’te doğdu. Yol yapım şirketi ortağı Charles ve Gerda”nın kızları olan Theron, Güney Afrika dili konuşan ailesiyle Johannesburg’un dışında bir çiftlikte büyüdü. Dansa olan ilgisi daha küçük yaşlarda başlatan Theron 6 yaşındayken bale derslerine başladı. Ailesinin büyük desteği ile 12 yaşındayken Johannesburg’ta dans eğitimi almak için yatılı okula başladı. Theron ailesinin mutsuz bir aile hayatı vardı. Baba Charles alkolizm ile mücadele ediyordu ve fiziksel tacizde bulunuyordu. 1991 seneında Charlize Theron 15 yaşındayken babası ona ve annesine saldırdığında Theron annesinin babasını silahla vurarak öldürdüğüne şahit oldu. Cinayet meşru müdafaa olarak görüldü ve Gerda cinayetten yargılanmadı. Vefatın ardından Gerda şirketin başına geçti ve Theron babasının trafik kazasında öldüğüne dair bir hikâye uydurarak bu yalanı uzunca bir süre devam ettirdi.

16 yaşındayken Johannesburg modellik yarışmasına katılan Theron yarışmayı kazanarak hemen arkasından İtalya’ya seyahat edip burada International New Model Today yarışmasını kazandı ve modellik kariyerine erken yaşta başladı. 18 yaşında New York’a taşındığında modellik kariyerini bırakarak dansa döndü. Dans dersleri birçok sakatlanmayla sonuçlanınca dans kariyerine veda etmek zorunda kaldı.

Theron daha sonrasında oyunculuğu denemeye karar vererek Los Angeles’a taşındı. Güney Afrika aksanının oyunculuğuna engel olacağını fark ettiğinden saatlerce televizyon izleyerek Güney Afrika köklerini Amerikan aksanıyla gizlemeyi başardı. 1994 seneında bir banka memuruyla kavga ederken bankanın yöneticisi ve bununla beraber John Hurt ve Rene Russo gibi isimlerin menajerliğini yapmış olan John Crosby?nin dikkatini çekti. Birkaç ay içerisinde Children of the Corn III (1995)’da ufak bir rolde yer aldı. Bu başlangıcı 2 Days in the Valley (1996) ve That Thing You Do! (1996) filmlerindeki daha uzun roller takip etti.

Theron 1997 seneında Al Pacino ve Keanu Reeves ile beraber The Devil’s Advocate adlı yapımda rol alarak oynadı.