Kapat

Chen Ning Yang kimdir hayatı

 

Chen Ning Yang kimdir,Chen Ning Yang biyografi,Chen Ning Yang hayatı

Chen Ning Yang

Çin asıllı ABDli fizikçi Yang, temel parçacıkların zayıf etkileşmelerinde paritenin korunumu yasasının geçerli olmadığını belirlemiştir. 1942de Kunmingdeki Ulusal Güneybatı Birleşik Üniversitesinden lisans, iki yıl sonra Tsinghua Üniversitesinden yüksek lisans derecesini aldı ve burslu öğrenci olarak ABDye gitti. 1948de Chicago Üniversitesinde doktora çalışmalarını tamamlayarak bir yıl Ferminin asistanlığını yaptı.

1955te profesörlüğe yükselen Yang, 1965ten sonra Stony Brookdaki New York Eyalet Üniversitesinde fizik profesörü ve kuramsal Fizik Enstitüsünün başkanı olarak görev yapmaktadır. Zayıf etkileşmelerde paritenin (uzayda sağ-sol simetrisinin) korunmadığını ortaya koyan çalışmaları nedeniyle 1957 Nobel Fizik Ödülünü Lee ile bölüşmüştür.

İstatistiksel mekanik ve kuantum alan kuramı gibi konularda bilime önemli katkılarda bulunan Yanga ün ve Nobel Ödülü kazandıran en önemli çalışması, 1956da Lee ile birlikte pritenin korunumu yasasının zayıf etkileşmeler için geçerli olmadığını göstermesi olmuştur.

O güne değin bütün fiziksel olayların sağ-sol bakışımı (simetrisi) gösterdiği, başka bir deyişle pariteyi koruduğu çok doğal bir ilke olarak kabul edilmiştir. Bu ilkenin geçerli olmasının doğal bir sonucu olarak, bir olayın sağ-sol bakışımlısının, yani “aynadaki görüntüsünün” de geçerli bir fiziksel olay olarak kabul edilmesi gerekiyordu.

O güne değin enerjinin ya da momentumun korunumu ilkeleri gibi evrensel bir geçerliliği olduğu sanılan paritenin korunumunun, o sıralarda yeni bulunmuş olan teta ve tau adlı mezonların bozunmalarında geçerli olmadığını gözlemleyen Yang ve Lee, bu bozunumların tıpkı radyoaktif beta bozunumu gibi zayıf etkileşmeler olduğu gerçeğinden yol çıkarak ve o güne değin yapılmış tüm beta bozunması deneylerini inceleyerek, bunlardan edinilen kuramsal bilgilerin ya da deney çözümlerinde kullanılan varsayımların zayıf etkileşmelerde paritenin korunduğuna ilişkin bir kanıt getirmediğini ortaya koydular.

Bu bulgularını deneysel olarak sınanması için yardım istedikleri Wunun, radyoaktif kobalt-60 çekirdeği üzerinde 1957de gerçekleştirdiği deney de, zayıf etkileşmelerde paritenin korunmadığını kesin kanıtlarıyla doğruladı.

Ödülleri

Nobel Fizik Ödülü (1957)

Rumford Premium (1980)

National Medal of Science (1986)

Benjamin Franklin Medal (1993)

Bower Award (1995)

N. Bogoliubov Prize (1996)

Lars Onsager Prize (1999)

King Faisal International Prize (2001)

Sponsor Reklam