Kapat

Chiwetelu Umeadi Ejiofor

Chiwetelu Umeadi Ejiofor

Chiwetelu Umeadi  Chiwetel  Ejiofor, 10 Temmuz 1977 doğumlu, İngiliz aktör, yönetmen ve senaristtir. 1995’te National Youth Theater’a katıldıktan sonra, London Academy of Music and Dramatic Art’a burslu olarak kabul edildi. Eğitim almaya başladıktan üç ay sonra Steven Spielberg tarafından, Amistad adlı filminde James Covey’i canlandırması için seçildi.

Ejiofor, Dirty Pretty Things (2002), Serenity (2005), Kinky Boots (2005), Children of Men ve 2012 (2009) gibi filmlerdeki başarılı performanslarıyla tanınır. 2013 yapımı 12 Years of Slave?de canlandırdığı Solomon Northup ile beraber En İyi Aktör dalında Oscar ve Altın Küre ödül törenlerinde aday gösterilmiştir ve BAFTA ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca Dancing on the Edge adlı dizideki performansıyla 2014’te Emmy’e aday gösterilmiştir. Ejiofor, kariyeri boyunca pek çok ödül ve adaylık almıştır. 2006’da BAFTA Yükselen Yıldız Ödülü?ne layık görülen Ejiofor, beş kere Altın Küre’ye aday gösterilmiş ve 2008’de Othello?daki başarılı performansıyla En İyi Aktör dalında Laurence Olivier ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca 2008’de sanata olan katkıları sayesinde Kraliçe II.Elizabeth tarafından Britanya İmparatorluk Nişanı’yla ödüllendirilmiştir. Nijerya asıllı olan Ejiofor, 10 Temmuz 1977’de Londra, Forest Gate’te dünyaya gelmiştir. Babası Arinze doktor, annesi Obiajulu ise eczacılık yapmıştır. Küçük kız kardeşi, Zain Asher ise CNN muhabiridir.

1988?de Ejiofor 11 yaşındayken ailesiyle Nijerya’ya bir düğüne gittikleri sırada bir araba kazası geçirmişlerdir. Bu kazada babası hayatını kaybetmiş, Ejiofor ise ağır yaralanmıştır. 13 yaşında Dulwich Koleji?nde eğitim gördüğü sırasında okul tiyatrosunda oyunculuğa başlamış ve sonrasında National Youth Theater’a katılmıştır. İlerleyen senelarda Londra Akademisi’nde burslu eğitim görmeye başlayan Ejiofor, Steven Spielberg’in yönetmenliğini yaptığı Amistad adlı filmin oyuncu kadrosuna seçildikten sonra okulu bırakmıştır. 1995’te Bloomsberry Tiyatrosu’nda sahnelenen Othello’da, ana karakteri canlandırmıştır. Ejiofor, sinema kariyerine ilk olarak 1996 yapımı sinema filmi Deadly Voyage’daki rolüyle başlamıştır. Sonrasında bir süre tiyatro kariyeriyle devam eden oyuncu, 1997 yapımı Steven