Cilt Bakım Maskeleri Nelerdir?Sağlıklı ve ışıltılı bir cilde sahip olmayı herkes ister. Böyle bir cilde sahip olmak için uzun uğraşlar vermek gerekmez. Cilt bakım maskeleri, cilde ihtiyacı olan vitaminleri vererek cildi besleyen ürünlerdir. Cildi temizler, yağdan ve kirden kurtulmasını sağlar. Kozmetik sektöründe cilt bakım maskelerinin yüzlerce çeşidi vardır. Kişinin cilt tipini tanıması, cildinin eksikliklerinin farkında olması ve buna göre seçim yapması gerekmektedir.

Cilt maskeleri profesyonel ellerce de yaptırılır. Cilt bakım merkezlerinde mesai harcayarak harika bir cilde sahip olunabilir. Fakat buralara gidecek hem paraya hem de vakte herkes sahip olamayabilir. Evde yapılabilecek cilt bakım maskeleri ile sağlıklı, pürüzsüz ve ışıltılı bir cilde sahip olunabilir. Ev yapımı cilt bakım maskelerinin, kolay ulaşılabilir ürünlerden yapılması herkese cazip gelmektedir. Kolayca yapılabilecek cilt bakım maskelerini şu şekilde tariflendirebiliriz.

 

Cilt Bakım Maskeleri Nelerdir?1. Cilt Onarıcı Maskeler:

* Maydanoz maskesi: 2 avuç maydanoz suda 15 dakika kaynatılır ve süzülür. Su soğuduktan sonra içine bal ve 1 yumurta sarısı eklenerek çırpılır. Bir fırça ile yüze uygulanır 15 dakika kadar dinlendirildikten sonra durulanır.

* Gül suyu ve badem maskesi: Bir avut tuzsuz ve kavrulmamış badem suda kaynatılır. Daha sonra kabukları soyulur ve havanda dövülür. Üzerine merhem kıvamına gelene kadar gül suyu eklenir. Sonra içine bir tatlı kaşığı kadar bal eklenir. Bu maske 1 saat dinlendirildikten sonra cilde uygulanır. Hem cildi derinlemesine temizler hem de onarıcı ve nemlendirici bir maskedir.

Cilt Bakım Maskeleri Nelerdir?2. Siyah noktalar için maskeler:

* •Limon suyu maskesi: Limon suyu yoğurt ile karıştırılır ve yüze uygulanır. Limon ciltteki siyah noktaları temizlerler yoğurt da cilde besler.
* Yulaf unu maskesi: yulaf unu biraz suda pişirilir. Üzerine isteğe göre badem unu da katılabilir. Yüze ovuşturularak uygulanan maske peeling etkisi yaparak cildi siyah noktalardan arındırır.
* Bal maskesi: Bal ve tarçın karıştırılarak cilde uygulanır. Ovuşturularak ciltten temizlenir. Tarçın tanecikli yapısı ile siyah noktaları temizler, bal ise cildi besler.
* •Yumurta akı maskesi: yumurta akı biraz limon sıkılarak karıştırılır ve cilde uygulanır. Yumurta cildin yağ dengesini sağlar ve siyah noktaları temizlemede faydalıdır.

3. Kırışıklık karşıtı maskeler:

* Yumurta akı ve bal maskesi: Yumurta akı bal ile karıştırılarak cilde uygulanır. Yumurta hem yağ dengesini sağlar hem de cildi geren bir özelliğe sahiptir.
* Badem yağı maskesi: Acı badem yağı, yulaf unu ve yumurta sarısı karıştırılır. Krem kıvamına gelinceye kadar süt eklenir. Temiz yüze banyodan bir saat önce uygulanır. Haftada bir kere kullanılır.
* Üzüm çekirdeği maskesi: Üzüm çekirdeği cildi geren bir yapıya sahiptir. Bu yüzden çok etkili bir kırışıklık karşıtıdır. Çekirdekler ezilir ve yoğurtla karıştırılarak cilde uygulanır.

 

Cilt Bakım Maskeleri Nelerdir?4. Kuru ciltler için maske: Balla limon suyu karıştırılır. Krem kıvamını bozmayacak şekilde süt eklenir ve cilde uygulanır. Maske nemli bir bezle silinir.

5. Karma ciltler için maske:Salatalık suyu ve limon suyu karıştırılarak cilde uygulanır. Aynı zamanda temizleyici bir maskedir. 3 günde bir uygulanabilir.

6. Yağlı ciltler için maske: Yumurta akı ciltteki yağ dengesini sağlayan maddedir. Çırpılarak köpük haline getirilir ve cilde uygulanır.

Bu maskeler cildin ihtiyacına göre uygulanmalıdır. Haftada en az bir en fazla iki kere kullanılması tavsiye edilir. Uygulamadan önce cildin temizlenmesi gerekmektedir. Kirli ciltte gözenekler yağla dolu olduğu için cilde nüfus edemez. Oldukça kolay hazırlanan bu maskeler sayesinde sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olunur.