Kapat

Cilt Temizleme Tonikleri

Cilt Temizleme Tonikleri
Her türden cilt için hemen her markanın toniği vardır. Fakat tonik nedir ve ne işe yarar, öncelikle bunu bilmek gerekmektedir. Öncelikle tonik makyaj temizlemede kullanılır. Yani makyajınızı temizlemek için makyaj temizleme sütü, mendiller vs. kullanabilirsiniz. Fakat bu tam anlamıyla temizlemiş olduğunuz anlamına gelmez. Kalıntıları temizlemek için tonik kullandığınızda ise kalan makyaj kalıntılarından da kurtulmuş olursunuz.
Cilt temizleme tonikleri konusunda mühim olan bir diğer özellik ise bu toniklerin sıkılaştırıcı etkisidir. Bilhassa banyodan çıktıktan sonra buharın etkisiyle daha da açılmış olan cildimizle karşılaşırız. Bu noktada cildimizi sıkılaştırmamız gerekmektedir. Aksi halde gözeneklerin içi dolar ve yeni akne oluşumları başlar. Tabii ki bir tonik gözeneklerin kapanması için tek başına yeterli olmayacaktır. En azından bu konuda mühim bir etkisi vardır diyebiliriz.
Her ürün gibi cilt temizleme tonikleri seçerken de cilt tipiniz önemli bir rol oynamaktadır.  Bu nedenle cilt tipinizi bilmeniz ve ona uygun bir tonik almanız yerinde olacaktır.
Bunların dışında günlük cilt bakım seanslarınızda da tonik kullanımının büyük bir önemi vardır. Böylelikle cildiniz daha diri görünür.

Evde Tonik Yapımı

Bu ecza ürünleri dışında evde kendiniz de cilt temizleme tonikleri yapabilirsiniz. Evde tonik yapmanın pek çok seçeneği bulunmaktadır. Fakat en çok rağbet göreni karbonattır. Karbonat ph’ı yüksek bir üründür. Bu da bakterilerin öldürülmesi için yeterlidir. Önceden ısıtıp soğuttuğunuz suyun içine bir tatlı kaşığı kadar karbonat koyun. Bu karışımı fısfıslı bir şişenin içine koyarak karbonatlar eriyene kadar karıştırın. Daha sonra bu karışımı gözlerinizi koruyarak yüzünüze sıkın ve cildinizde kuruduktan sonra soğuk suyla yıkayın.
Karbonat gibi lavanta, papatya, elma sirkesi gibi diğer ürünlerle de cildiniz için tonikler hazırlayabilir, kendi yöntemlerinizle cildinize bakım yapabilirsiniz.
Cilt temizleme tonikleri kullanırken türüne de dikkat etmelisiniz. Bu toniklerin farklı özellikte olanları da vardır. Bu ayrım ise cilt tiplerine göre yapılmıştır. Yani hafif alkollü olan tonikler yağlı ciltler için idealdir. Cildinizdeki kalıntılıları temizler. Kuru ciltler için ideal olanı ise alkolsüz toniklerdir. Aksi halde ciltleri yıpranarak zarar görür.

“Cilt Temizleme Tonikleri” üzerine 1 yorum

  1. Ayşe Yılmazel says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam