Kapat

Cilt Temizliği Hakkında Bilgiler

Daha hoş canlı ve parlak bir görüntüye sahip olmak için cilt bakımı oldukça önemlidir. Cilt temizliği gözeneklerinizin nefes almasını sağlar. Aksi takdirde gözenekleriniz tıkanır ve cildiniz gittikçe daha hastalıklı bir görünüm kazanır.

Cilt temizliği su ve sabun ile halledilecek kadar basit bir mesele değildir. Burada öncelikli olarak mühim olan cilt tipinizi bilmeniz gerektir. Yağlı, kuru, normal yoksa karma bir cilt tipine mi sahip olduğunuzu küçük testlerle öğrenebilirsiniz. Cilt tipinizi öğrendikten sonra gerekli uygulamalar yapılabilir.

Burada ortalama bir cilt tipi için nasıl bir temizlik yöntemi uygulanması gerektiği anlatılacaktır.

Cilt Temizliğinde

Cilt temizliği farklı amaçlara da hizmet etmektedir. Örneğin cildinizde meydana gelen kırışıklıkları gidermek için de bu tarz uygulamalar yapabilirsiniz. Ya da ciltte tıkanıklıklar sonucu oluşan akne ve siyah noktaların giderilmesinde de cilt temizliği oldukça önemlidir.

Öncelikle bu sorunları gidermek için pek çok tonik ve temizlik ürünü bulunmaktadır. Bunlardan birini cildinizin tipine göre seçerek uygulayabilirsiniz.

Bunun dışında evde doğal yöntemlerle de cildinizi temizleyebilirsiniz. Bunun için en çok kullanılan malzemeler Hindistan cevizi yağı, limon, bal, salatalık, ayva gibi bitkisel ürünlerdir.

Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız eczaneden cildiniz için uygun bir temizleyici tonik alın ve cildinizi bu tonik ile yıkayın. Tonik cildinizdeki kalıntıları ve gözeneklerinizin içini temizleyecektir.

Cilt temizliği için bir diğer önemli husus da peelingdir. Cildinize peeling yaparak cildinizi dinlendirmelisiniz. Sabah akşam cildinize peeling uygulaması yaptıktan sonra iyice durulayın ve ne kadar dinlenik bir cilde sahip olduğunu görün.

Ayva ile cildiniz daha parlak bir görüntü kazanabilir. Nasıl mı? Şöyle ki: bir kabın içerisine ayvanın tohumlarını koyun üzerine dilediğiniz kadar su koyun. Birkaç saat sonra suyun nasıl katılaştığını göreceksiniz. Karışım jöle kıvamına geldikten sonra yüzünüze sürerek yarım saat kadar bekleyin. Yüzünüzün yavaş yavaş katılaştığını göreceksiniz. Daha sonra da yüzünüzü yıkayın. Cildiniz böylelikle çok daha canlı ve yumuşak bir görünüm kazanacaktır.

Tüm bu seçeneklerin haricinde cildi makyajdan arındırmak da oldukça önemlidir. Makyajınızı temizlerken sadece su asla yeterli olmaz. Yine cildiniz için uygun olan makyaj temizleme kremleri ile cildinizi makyajdan arındırmalı ve sonra peelinginizi yapmalısınız.

“Cilt Temizliği Hakkında Bilgiler” üzerine 2 yorum

  1. debrelisanat says:
  2. Cansu Tosun says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam