Kapat

Cilt Tipleri İçin Maske Önerileri

Sağlıklı ve güzel görünmek için kişilerin mutlaka bakıma ihtiyacı vardır. Ancak bakımların da mutlaka cilt tipine göre uygulanması gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan bakımlardan olumlu sonuç alınması pek mümkün olmayacaktır. Cilt tipleri karma, yağlı ve kuru olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Bu üç cilt tipine de ayrı ayrı bakım işlemlerinin yapılması en doğru seçenektir. Bu bakım işlemleri arasında maskeler oldukça popüler durumdadır. Cilt maskelerinin popüler olmalarının yanı sıra sağlıklı ve etkili olmaları da elbette bu ürünleri kullanışlı hale getirmektedir. Tüm bu cilt maskelerinin mutlaka cilt tipine göre seçilmesi gerekmektedir. Günümüzde cilt tiplerine uygun maskeler kozmetik ürünleri olarak satışa sunulmaktadır. Bu ürünleri kozmetik dükkanlarında ve birçok mağazada bulmak mümkündür. Bu hususta önemli olan nokta ise kaliteli ürünlerin satın alınmasıdır. Bilinmeyen markaların ürünlerini satın almak cilde ciddi derecede zarar verebilir.

Kozmetik ürünlerinin yanı sıra doğal yollar ile de cilt maskeleri yapmak mümkündür. Bu cilt maskeleri yine cilt tipine göre farklılık gösterebilmektedir. İlk olarak kuru ciltler için havuç maskesi tavsiye edilebilir. Bu maske için gerekenler 2 havucu rendelikten sonra yumurta akıyla karıştırmak ve içerisine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ya da süt ve biraz da nişasta koymaktır. Karışım yüz ve boyun bölgesine sürüldükten sonra 30 dakika bekletilmeli ve ılık su ile yıkanmalıdır. Kuru cilt tiplerine uygun maskeler arasında en kolay ve en etkili olan maske türlerinden bir tanesi havuç maskesidir.

Yağlı cilt belki de en sorunlu cilt tipidir. Bu cildi yağdan arındırmak için düzenli olarak bakım yapılması gerekmektedir. Evde yapılabilecek yüz maskeleri ile bu olanağı sağlamak mümkündür. Yağlı ciltler için uygulanabilecek olan elma maskesi bu hususta oldukça yararlı olacaktır. Bu maske için 12 elma ve iyice çırpılmış yumurta akı gerekmektedir. Elmalar rendelenip yumurta akı ile karıştırılmalı ve bu karışım 20 dakika yüzde ve boyunda bekletilmelidir. Yağlı cilt tiplerine uygun maskeler arasında en çok tercih edilen maske olan elma maskesi yüzün yağ ve kirden arınmasını sağlamaktadır.

“Cilt Tipleri İçin Maske Önerileri” üzerine 4 yorum

  1. CoSit says:
  2. aTi says:
  3. Fztbyt says:
  4. nilüfer çelen says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam