Kapat

Çin Seddi Hakkında Bilgi

Çin Seddi Neden, Nerede ve Nasıl Yapılmıştır ?

Dünyanın 7 Harikası’ndan birisi olan Çin Seddi, adından da anlaşılacağı üzere Çin’in kuzeybatısında yer alan en büyük savunma duvarıdır. Po Hay Körfezi’nden itibaren başlayan set, başkent Pekin’in kuzey yamacından devam ederek batıya doğru uzanır. Ardından Huang-Ho Irmağı’nı ikiye ayırıp oradan da güneybatıya doğru kıvrılır. Dünyanın 5. Büyük çölü olan Gobi Çölü’nün güneybatısından devam ederek toplamda 6000 km uzunluğa ulaşır.

Fakat günümüzde bu seddin büyük bir kısmı yıkılarak harap olmuştur. Ayakta kalan yaklaşık 2500 km uzunluğundaki duvarlar Ming Hanedanlığı Dönemi’nden günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Günümüzde Çin Seddi olarak bilinen ve uzaydan dahi görünen bu yapı MingHanedanlığı’ndan kalma kısımlarıdır. Çin Seddi’nin asıl kısımları ise M.Ö. 221 yılından itibaren başlanıp M.S. 608 yılına kadar devam eden ve artık ayakta olmayan kısımlarıdır. Kısaca Çin Seddi nedir sorusuna cevap verdikten sonra şimdi de Çin Seddi neden yapılmıştır sorusuna cevap vermeye çalışalım.

Çin Seddi’nin ilk temelleri, beyliklerin birbirleri ile olan aralarındaki savaş nedeniyle sınırlarını korumak amacıyla atılmıştır. 20 küsur beylik ayrı ayrı setler oluşturarak gelebilecek saldırıları engellemek amacıyla Çin Seddi’nin ilk temellerini atmışlardır.  Çin’de yaşanan beylik savaşlarının ardından tek bir ülke olmayı başaran Çin’in ilk imparatoru QinShiHuang, birbirinden ayrı olan bu setleri tek bir parça halinde geçilmesi zor bir duvar olarak inşa etmeye karar verdi. Bu büyük duvarın yapılış amacında tarihçilerin çeşitli görüşleri bulunuyor.

 Çin Seddi neden yapılmıştır?

Çin Seddi neden yapılmıştır diye sorduğumuzda karşımıza şu cevaplar çıkıyor:
– Ülkenin sınırlarını kuzeyde yer alan Türk Boyları saldırısı ve Moğol istilasına karşı savunmak,
– Uzun yıllar süren beylik savaşlarının ardından esir edilen beylik yöneticilerini sürgün etmek ve ağır işlerde çalıştırarak cezalandırmak,
– Ülkeden olası kaçışları ve ülkeye kaçak girişleri engellemek,
– Ülkenin artık tek bir yönetim altında birleştiği tüm ülkeye ve dünyaya göstermek.

Çin Seddi’nin Özellikleri?

– Çin Seddi’nin her 9 km’sinde fener kulesi bulunuyor. Her 200 metrede ise bir gözetleme kulesi inşa edilmiş.
– Taban kalınlığı 7 metre olan setin üst kısmı ile 6 metreye ulaşıyor. Her yerinde yüksekliği eşit olmayıp bazı yerlerde daha kısa bazı yerlerde ise daha uzun olabiliyor.
– Toplam uzunluğu Türkiye sınırlarını 2 kez dolaşabilecek büyüklüğe sahip.
– Zaman zaman saray ve tapınak gibi yapılar set üzerinde inşa edilmiş.
– Tarihe en çok kişinin çalıştığı bir yapıdır.
– Bazı yerlerde bilinçli olarak savunma amaçlı kademeli set yapılmış.
– Duvar boyunca siperlikler ve okçu yerleri yerleştirilmiş.

Buna benzer Coğrafya konularını sitemizden takip edebilirsiniz.

“Çin Seddi Hakkında Bilgi” üzerine 2 yorum

  1. Folloxme says:
  2. Gencoglan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam