Kapat

Çinko Eksikliğinin Vucudumuza Olan Etkileri.

Çinko vücudumuz için kritik öneme sahip ve eksikliğinin belirlenebilmesi de oldukça zor. Ancak bazı belirtiler yol gösterebilir. İşte çinko eksikliğinde vücudumuzun verdiği sinyaller.

Çocuk ve yetişkinler besinler yoluyla yeterli miktarda çinko alabilse de, özellikle 60 yaş ve üstü insanlar, vejetaryenler çinko eksikliği riski ile karşı karşıya kalabiliyor. Bunun sebebi ise bu gruptaki kişilerin beslenmesinin bitki ağırlıklı olması. Hayvansal protein kaynakları ile kıyaslandığında daha düşük miktarlarda çinko barındırmalarının yanı sıra, tam tahıllı ürünlerde ve baklagillerde bulunan fitatlar (fitik asit, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko gibi önemli mineraller ile bağ oluşturur ve mineraller fitat tarafından serbest bırakılmadığı ve vücutta bulunmadığı için vücudun mineral eksikliğine neden olur.) çinkonun vücut tarafından emilimini de zorlaştırıyor.

Kronik hastalıklar

Araştırmalara göre diyabet, Alzheimer, nörolojik bozukluklar, otoimmün bozukluklar, Wilson hastalığı, yaşlanmaya bağlı dejeneratif hastalıklar, kognitif (algı, hatırlama, hayal, düşünme, muhakeme, yargılama gibi bilişsel durumlar) yetersizlik ve damar sertleşmesi gibi problemlerin çinko eksikliği ile ilişkili olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar, çinko ile birçok kronik hastalık arasında ilişki olduğunu söylüyor. Bunun nedeni ise çinkonun bağışıklık fonksiyonları ile sağlıklı hücre büyümesinde kritik role sahip olması. Çinko eksikliğine bağlı olarak, kronik hastalık riskini artıran oksidatif stres ve inflamasyonda da artış gözlemleniyor.

Büyüme bozukluğuna yol açıyor
Çinko eksikliğinin belki de en büyük etkisi çocuklarda gözlemleniyor. Hücre büyümesi açısından çinkonun önemini büyük. Bu özelliğinden dolayı, çocuklarda çinko eksikliği büyüme bozuklukları ile sonuçlanabiliyor.

 

 

Duyma problemleri

Çinko eksikliği, diğer duyularda da problemlere yol açabilir. Bazılarında duyma kaybı bulunan 100 hasta üzerinde yapılan bir araştırmada, kişilerin yüzde 12’sinde çinko eksikliği olduğu ve bu kişilerde duyma kaybının daha yüksek seviyelerde bulunduğu anlaşılmış. Bir diğer araştırmada ise duyma kaybının çinko takviyesi ile tedavisi hedeflenmiş. Elde edilen sonuçlara göre, kendilerine çinko takviyesi uygulanan kişilerde duymada önemli artış meydana gelmiş. Çinkonun bu etkisinin, iç kulaktaki oksidatif stresi azaltan, antioksidan ve antiinflamatuvar özelliklerinden kaynaklandığı düşünülüyor.

 

“Çinko Eksikliğinin Vucudumuza Olan Etkileri.” üzerine 1 yorum

  1. nusretcakmak says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam