Kapat

Çocuğumun İlk Dişi Ne Zaman Sürecek?

Herkese merhaba!

   Bugünkü yazımız özellikle yeni bebek sahibi olmuş olan, “Çocuğumun ilk dişi acaba ne zaman sürecek, e hani hala dişi sürmedi…” gibi tatlı heyecanlar içinde olan anne ve babaların ilgisini çekecek sanırım. 🙂
 Çocuğumun İlk Dişi Ne Zaman Çıkacak?

 

    İnsanlarda üç farklı dişlenme dönemi vardır. Bunlar süt, karışık ve daimi dişlenme dönemleri olarak ayrılır. Bugünkü yazımızda da bunlardan ilki olan süt dişlenme döneminden bahsedeceğiz.
    Süt dişleri doğumu takiben 6. ayda ağız içerisinde görünmeye başlar. Genelde alt orta keser dişler, üst orta keserlerden önce sürer. Ancak ortalama olarak 6 aylık sapmalar normal sınırlar içerisinde kabul edilir. Sürme sırası genel olarak; orta keser, yan keser, birinci azı dişi, köpek dişi ve ikinci azı dişi şeklindedir.
 cocuk disleri total 1

Genellikle çocuk 2-3 yaşlarına geldiğinde alt ve üst çenesindeki tüm süt dişleri tamamlanır.

Eğer ki çocuğunuzdaki diş sürme zamanlarıyla, genel diş sürme zamanları arasında 6 aydan fazla fark varsa, o zaman doktorunuza başvurabilirsiniz. Ancak 6 ayı geçmeyen gecikmeler normal olarak karşılanır. Bu her çocuğun beslenmesi, genetiği, yaşadığı çevre şartları ve büyüme hızıyla alakalı olarak değişebilir.

 Bakımlı-Dişler-Sevimli-Gülüşler

 

    Ancak bazı hastalıklar vardır ki süt dişleri erken/geç, fazla/eksik sürebilir veya hiç sürmeyebilir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktorunuza danışın. Bu çocuğunuzun vücutça başka bir hastalığı varsa onun erken tanısında da önem taşır.

 

    Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Ağız ve diş sağlığı konusunda aklınıza takılanları yorum bırakarak sorabilirsiniz. Sorularınızı tek tek yanıtlamaya çalışacağım. Sağlıklı gülüşler diliyorum! 🙂
Sponsor Reklam