Kapat

Daha Akıllı Olmanın 10 Yolu

  1. Daha az TV izle: Televizyon izlemek üretkenliğinizi azaltıp; vaktinizi öldürür. (Faydalı programlar dışında) O sebeple dozu kaçırmamak lazım.
  2. Zaman geçirdiğiniz insanlar: Zaman geçirdiğimiz insanlar üretkenliğimizi azaltabilir, monoton ve gereksiz işlerle ilgilenen insanlar olması size zarar verebilir. Bu sebeple arkadaş ortamımızı ona göre şekillendirmeliyiz.
  3. Yeteri kadar uyku: Belleğinizin yenilenmesi için yeteri kadar uyumalısınız. Daha sonra dinç bir şekilde birçok işinizi çok daha rahat yapabilirsiniz.
  4. TED Talks: TED konuşmalarını dinlemek size ilham verebilir. Bu sebeple TED konuşmalarını Youtube vb. mecralardan altyazılı veya Türkçe olarak dinleme imkanınız var.
  5. Online Kurslar: İnteraktif eğitim her geçen gün hızlı bir şekilde yayılıyor. Bilgiye sınıf ortamında erişim kolaylaşıyor. İnternet üzerinden ücretsiz olarak takip edebileceğiniz çok sayıda kurs var.
  6. Sosyal Medya Kullanımı: Sosyal medya kullanımı zaman zaman üretkenliğimizi azaltıp; vaktimizi boşa harcamamıza sebep olabiliyor. Bu sebeple sosyal medya kullanırken bilinçli olmakta fayda var.
  7. Yeni insanlarla tanışmak: Yeni insanlar tanımak bir insana inanılmaz derece katkı sağlar. O insanların deneyimlerini, hikayelerini dinlemek hayatınızı tekrar tekrar sorgulamanıza sebep olabilir.
  8. Herşeyi okumak: Din, Siyaset, Tarih, Coğrafya, Sanat… Aklınıza ne gelirse! Önünüze ne çıkarsa! Mutlaka okuyun. Her konu hakkında bilginizin, fikrinizin olması sizi bir adım önde tutar.
  9. Alkol/Sigara Kullanımı: Alkol/Sigara kullanımını kısıtlamalıyız. Aşağıda normal bir insan ve alkol kullanan insan beyninin farkını görüyorsunuz. 
  10. Egzersiz yapmak: Aşağıdaki fotoğrafta da spor yapan ve yapmayan bireylerin beynini görüyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam