Kapat

Dandanakan Savaşı Hakkında Bilgiler

Gaznelilerle olan son iki mücadelesi Serahs ve Talhab savaşlarını kaybeden Selçuklular, çekilmek yerine savaşı tercih eder. Ailesini ve ağırlıklarını soydaşlarının yanına gönderen Selçuklular, Gaznelilere doğru harekete geçer. Amaçları ani baskınlarla kayıplar veren ve maneviyatı çöken Gazne ordusunu çöle çekmektir. Selçuklular, ani baskınlar ile su kuyularını da leş atarak kullanılamaz duruma getirmekteydi. Selçukluların Horasan’a göçü sonrası adeta senelerdir alarm durumunda bulunan Gazne ordusu, 1035’ten bu yana adeta tükenmiş durumdaydı. Dandanakan yakınlarında karşılaşan iki ordu üç gün sürecek bir kader savaşına başladı.

Dandanakan Savaşı Hakkında Bilgiler

 

Tuğrul ve Çağrı beylerin giderek güçlenerek Gazne şehirlerini yağmalaması sonrası Sultan Mesud, Nişabur’a yürüse de harabe kentte ne yiyecek ne içecek bulur ve Selçuklu topraklarında ilerlemeye başlar. Merv’e ulaşan sultan burada da erzak bulamaz. Selçuklu ordusu bu esnada küçük vur kaçlarla orduyu yıpratmaktadır. Su ve yiyecek sıkıntısı Gazne ordusunda çözülmeleri beraberinde getirir. 100 kadar hükümdar savaşçısı da Selçuklu saflarına katılır.

Gazne ordusu için dayanılmaz bir hale gelen su meselesi hayati önem taşıyordu. 23 Mayıs Cuma günü Dandanakan kalesine ulaşan Gazne ordusu kısmen ihtiyacını giderdiyse de yeterli olmadı. Bu sırada saraydan ve ordusundan kaçanlar ve Selçuklu saflarına katılanlar olduğu bilinmektedir. Hücumlar Gazne ordusunu darmadağın etti. Sultan Mesud ordusu neredeyse dağılmasına rağmen 100 kader askeriyle kuşatmayı yararak Gürcistan tarafına kaçmayı başardı. Haziran 1040’da Gazne’ye vardı. Selçuklular 16 bin kişilik bir kuvvete sahip olmasına rağmen kendisinin 5 katı güce sahip bir orduyu böylece mağlup etti. (1040) Bu muharebeden sonra Gazne Devleti yıkılış dönemine girmiş, Selçuklu Devleti resmen kurulmuştur.

Dandanakan Savaşı Hakkında Bilgiler

Gazneliler bu yenilgi sonucunda en önemli eyaletlerinden olan Horasan ve Harizm’i kaybettiler. Ancak Afganistan ve Kuzey Hindistan’da bulunan topraklarına çekilip 1187 yılına kadar siyasi varlıklarını sürdürdüler. Kaynaklar, 100 bin Gazneli kuvvetine karşı 36 bin gibi bir Selçuklu kuvvetinden bahseder. Gaznelilerin o yıllarda ordusunda filler de bulunmaktadır.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam