Kapat

Daniel Brühl Kimdir

Daniel Brühl, 16 Haziran 1978 seneında İspanya’nın Barcelona kentinde dünyaya geldi. Aslen Alman asıllı bir oyuncudur.

İspanyol bir anne, Alman bir babaya sahip olan Daniel Brühl, babasının da sektörün içerisinde bulunmasıyla beraber oyunculuğa geçiş yapma konusunda zorlanmamıştır. Babası yönetmen, annesi ise bir profesördür. Doğumundan kısa bir süre sonra da ailesi ile beraber Almanya’nın Köln kasabasına taşınmıştır ve çocukluğunu burada geçirmiştir.

1995 seneında rol aldığı Verbotene Liebe isimli dizi ile Almanya’da tanınır bir oyuncu olan Brühl, 2003 seneında ki Good Bye Lenin! isimli proje ile de uluslararası bir oyuncu klasmanına ulaşmıştır.

 

Almanya TV filmleri ve dizilerinde ki başarıları ile beraber Dünya’ya açılma şansı bulan Daniel Brühl, 2004 seneında Eğitmenler, Lavanta Kokulu Kadınlar ve Farland isimli projelerde başrolü üstlenmiştir.

2005 Senesinde

Ateşkes isimli Alman sineması filmi ile tekrar oyunculuğa geçiş yapmıştır. 2006 seneında ise Cargo, Salvador, Ein Freund von mir gibi projelerde yer alan Daniel Brühl; 2007 seneını ise Paris’te 2 gün ve Son Ültimatom isimli projelerde geçirmiştir.

Genel olarak Almanya sinemasında bilinen ve Dünya çapında tanınsa da, farklı projelerde pek de yer almayan Daniel Brühl, 2012 seneında New York’ta 2 Gün isimli sinema filmi ile Hollywood’a açılan kapıları aralamıştır. Daha sonra aynı sene Şanslı Sasenear ve Havana’da 7 Gün isimli projelerde de boy gösteren oyuncu, 2013 seneında Wikileaks: Beşinci Kuvvet ve Zafere Hücum isimli sinema filmlerinde rol almıştır.

 

2014 seneında İnsan Avı isimli sinema filminde boy gösteren oyuncu, bununla beraber Amerikan dizisi olan The Trip’de de 1 sene kadar yer almıştır. Tekrar Almanya’ya dönüş yapan oyuncu, Inc und Kaminski, Colonia Dignidad isimli projelerde yer almıştır.

2016 seneında yayınlanan Alone in Berlin filminin yanı sıra, bu sene hem Almanya, hem de Amerika?da boy gösterecek olan projelerle de sözleşme imzalamıştır. 2016 seneı itibariyle The Zookeeper’s Wife ve Das Versprechen isimli filmlerde yer alacak olan Daniel Brühl, bununla beraber Kaptan Amerika İç Savaş isimli sinema filminde de Baron Zemo karakteri ile karşımıza çıkmıştır.