Kapat

Daniel Craig Kimdir

Daniel Craig, 2 Mart 1968 seneında İngiltere’nin Cheshire kentinde dünyaya gelmiştir. İngiltere ve Amerika’da sinema oyunculuğu yapmaktadır.

Babası deniz ticareti yapan Timothy James Craig, annesi ise resim öğretmeni olan Olivia Craig’dir. Çocukluk dönemini Liverpool’da geçiren Craig, burada Hilbre Lisesi’nde devam etti. O dönem okulun Rugby takımında oynayan oyuncu, 16 yaşındayken National Touth Theather ile tanıştı ve 16 yaşındayken Londra’ya taşındı. Burada bir süre kadar eğitim alan oyuncu, 1991 seneında da mezun oldu. 1992 seneından bu yana pek çok yapımda boy gösteren Daniel Craig, en büyük çıkışını ise 1996 yapımı olan BBC mini dizisi Our Friends in the North ile yakalamıştır.

 

2001 seneında da Lara Croft: Tomb Raider filminde Angelina Jolie’ye eşlik etmiştir. 2002 seneında Paul Newsman, Tom Hanks, Jude Law ve Jennifer Jason Leigh gibi oyuncuların yer aldığı Road to Perdition isimli projede yer almıştır. Bu proje sayesinde tanınırlığını arttıran oyuncu, 2003 seneında dram filmi olan Sylvia’da Gwyneth Paltrow ile beraber başrolde oynamıştır. Steven Spielberg tarafından keşfedilen oyuncu, 2005 yapımı olan Münih filminde rol almıştır.

Daha sonra oyuncu James Bond rolü için ilk olarak 2006 seneında Dr. No filminde yer aldı. Craig’in gerek sarışın olması, gerek boyunun 1.80 olması pek çok izleyici tarafından eleştirildi. Çünkü o dönemler James Bond rolüne layık görülen tüm oyuncular esmer ve uzun boylulardı. Casino Royale’yi tamamladıktan sonra His Dark Materials: The Golden Compass isimli filmde başrolü üstlendi. 1992-1994 seneları arasında Fiona Loudon ile evlendi ve bu evliliklerden 1992 doğumlu olan Ella isimli bir kızı oldu. 1996 seneında Alman oyuncu Heike Makatsch ve 2004 seneında da Kate Moss ile beraber yaşayan oyuncu, 29 yaşıdna ki film yapımcısı Saskia Mitchell ile beraber oldu. 2011 seneında da Rachel Weisz ile evlendi.

2006 seneında Casion Royale filmi ile beraber Empire Ödüllerinde  En İyi Erkek Oyuncu  ödülünün sahibi oldu. Oyuncu 1992 seneından bu yana pek çok yapıtta kendisini göstermiştir. 2015 senesi itibariyle Heineken’s the Chase ve Spectre filmlerinde 007 James Bond serisi olarak oyunculuğa devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam