Kapat

David Jude Law Kimdir

David Jude Law, 29 Aralık 1972’de Lewisham, London, İngiltere’de doğdu. Annesi Margaret Anne Heyworth ve babası Peter Robert Law, sanat okullarında öğretmenlik yapıyorlardı. Babası ilerleyen senelarda okul müdürü oldu. Jude, bir seferinde Jude the Obscure adlı kitap ve Hey Jude adlı şarkı sebebiyle kendisine bu ismin verildiğini söylemişti. Law, ailesi tarafından Londra’da büyütüldü.

Jude Law yetenekli ve çok yönlü bir oyuncu.

İki kere Akademi Ödülüne aday gösterildi. Gattaca (1997) ve The Talented Mr. Ripley (1999) gibi erken senelardaki başarılarından günümüze daha yakın zamanlarda elde ettiği Sherlock Holmes (2009) ve Sherlock Holmes: A Game of Shadows polisiye filmlerindeki Dr. John Watson ve Hugo (2011) filmindeki Hugo?nun babası gibi rollere ilerledi ve ilerlemeye devam ediyor.

 

Law, 13 yaşındayken National Youth Music Tiyatrosuna katıldı. Burada Joseph and the Technicolor Dreamcoat gibi yapımlarda yer aldı. 16 yaşındayken İngiliz telecizyon dizisi Families?de evden kaçan bir gen. Karakterini oynamaya hak kazanınca okulu bıraktı. Takip eden birkaç seneda Law, Pygmalion (1992) ve The Fastest Clock in the Universe in London (1992) gibi oyunlarda sahneye çıktı.

Ayrıca hem İngiltere hem de Amerika’da PBS’in Sherlock Holmes yapımının 1990 seneında yayınlanan bir bölümünde telegösterime çıktı. 1994’te vasat İngiliz filmi Shopping (1994) ile sinemadaki ilk rolünü aldı. Aynı zamanda Law?un gelecekte karısı olan, Bram Stoker’ın Dracula’sı (1992) ile bilinen Sadie Frost da bu filmde rol alıyordu. Oldukça yakışıklı bir oyuncu olan Law, tiyatro sahnesinde ekrandan daha fazla ilgi gördü ve başarılı oldu. 1995’te Les Parents Terribles’in Londra yapımında oynadı ve oyunun hit olan Broadway versiyonu Indiscretions’da karakterini tekrar canlandırmak için çağırılan tek oyuncu oldu. Law, Kathleen Turner’ın karşısında, annesiyle ensest bir ilişki yaşayan bir oğlanı canlandırdığı ve çıplak sahneleriyle çok konuşulan bu yapımdaki performansıyla başrol oyuncu dalında Tony Ödülüne aday gösterildi.

Buna karşın yer aldığı ilk birkaç Amerikan yapımı film hem eleştirel hem de ticari anlamda iyi geri dönüşler almadı. 1997 seneında üç büyük Amerikan filminde yer aldı.