Kapat

Denzel Washington Kimdir

Yıl 1954 Aralık 28 ve bir rahip ile güzellik uzmanı olan bir annenin ortanca çocuğu olarak Dünya’ya gelen Denzel Washington gayet sakin bir çocukluk hayatı geçirmiş ve lise eğitimini tamamladıktan sonra Fordhan Üniversitesin de medya ve gazete bölümünü kazanarak öğrenimine devam etti. Üniversite eğitimini başarılı olarak tamamladıktan sonra ise ne yazık ki bu mesleğe içi ısınmadı ve aktörlük eğitimi almaya başladı. Henüz Üniversite öğrencisiyken aktörlüğe başlayan merakı ile dram yüklü yapımlarda rol almaya başladı. Mezun olduktan sonra San Francisco şehrine taşınan oyuncu resmi olarak bir tiyatro konservatuvarına kayıt oldu ve burada başlamış olduğu eğitimi iş aramak sebebiyle yarıda kesti. Çevresinde yeralan insanlar tarafından sürekli oyunculuğa olan yeteneği hakkında övgüler alırdı ve bu yeteneğine fiziği ile beraber cinsel çekiciliğini katarak bir kaç televizyon dizinde rol almayı başardı.

Televizyon dizilerinde ki kariyerine uzunca bir süre devam eden Denzel oldukça ünlü olan kanal NBC’de yayınlanan St. EIsewhere isimli dizide tam altı sene boyunca başrol olarak görevini yaptı.Artık dizi hayatından sıyrılıp sinema hayatına geçme kararı aldığında ise 1981 seneında Carbon Copy filminde Roger karakterini canlandırdı ve en iyi çıkışını ise 1989 seneında rol aldığı Glory (Zafer) isimli film ile yaparak en iyi erkek yardımcı oyuncu şerefine layık görülerek Oscarı kazandı.

Glory filmi

Glory filmi ile birden çok büyük bir çıkış yaşayan oyuncunun bundan sonra hayatı tamamen değişti ve gelen başrol tekliflerinin ardı arkası kesilmedi. 1993 seneına geldiğinde ise Julia Roberts ile beraber oyunculuk performansını The Pelican Brief filminde sergiledi. Birbirinden güzel kült filmlerde yer alan ve halen izlenen eski filmleri sayesinde şöhretini hiç kaybetmeyen oyuncu İçerideki Adam, Deja Vu gibi muhteşem yapımlarda başrol oyunculuğu yaparak bir çok ödüle layık görüldü.

2010 seneında Tanrının Kitabı isimli filmde farklı bir hikaye ile karşımıza çıkan Denzel Washington eleştirmenler tarafından olumlu yorumlar aldı ve Son olarak Zorlu İkili filminde ünlü oyuncu Mark Wahlberg ile başrol paylaşarak güzel bir filme daha imza attı. Oyunculuk kariyerine günümüzde devam etmektedir.