Kapat

Diane Kruger Kimdir

Diane Kruger, 15 Temmuz 1976’da Almanya’da dünyaya gelmiş eski model ve aktristir. Kruger, Troy başta olmak üzere National Treasure serisi, Quentin Tarantino’nun yönetmenliğini yaptığı Inglorious Basterds, Mr. Nobody ve Unknown’daki rolleriyle tanınır. Bilgisayar uzmanı bir baba ve bankacı bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Kruger, Roma Katolik okuluna gitmiştir. Annesi, İngilizcesini geliştirmesi için kızını değişim programlarıyla farklı ülkelere gönderdi. Küçükken balerin olma hayalleri kuran Kruger, Londra’daki Kraliyet Bale Okulu’ndaki seçmeleri başarıyla sonuçlandı. Ancak kısa süre sonra geçirdiği bir sakatlık sebebiyle, çocukluk hayaline elveda etmek zorunda kaldı ve Paris’e taşınarak kariyerine modellik yaparak devam etmeye karar vermiştir.

1992’de Elite Model Look adındaki bir yarışmada ülkesini temsil etti ve modellik kariyerine başladı. Boyu model olmak için kısa olsa da, Chanel, Giorgio Armani, Christian Dior, Burberry ve Louis Vuitton gibi prestijli markaların reklam çekimlerinde yer almayı başardı. Ayrıca Mark Jacobs, Damp;G ve Sonia Rykiel defilelerinde boy gösteren Kruger, Vogue Paris, Marie Claire ve Cosmopolitan gibi dergilerin de kapak güzeli olmuştur. Ancak bir süre sonra oyunculuk kariyerine adım atmak sebebiyle modellik yapmaktan vazgeçmiştir.

Modelliği bırakma kararı aldıktan sonra, Paris?te yeralan özel bir drama okulunda eğitim görmeye başlamıştır. Eğitimi sırasında bazı Fransız filmlerinde küçük rollerde yer almayı başarmıştır. Beyazperdede ilk çıkışını ise Dennis Hopper ve Christopher Lambert’la oynadığı The Piano Player adında bir televizyon filmi ile sağlamıştır.

İlk büyük rolünü, aynı sene kocasının ilk yönetmenlik denemesi, Mon Idole ile olmuştur. 2003’te Michel Valliant adlı filmde yer aldıktan sonra, 2004’te Josh Hartnett ve Rose Byrne ile psikolojik dram/romantik türündeki Wicker Park’ta başrolü paylaşmıştır. Ancak ilk olarak Wolfgang Petersen’ın yönetmenliğini üstlendiği Truva’daki Helen rolüyle dikkatleri üzerine çekmiştir. Homeros’un İlyada destanından beyazperdeye uyarlanan filmde, Brad Pitt, Eric Bana ve Orlando Bloom gibi ünlü aktörlerle oynama fırsatı elde etmiştir. Truva’da güzelliğiyle dikkatleri üzerine çekmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam