Kapat

Dim Çayı Hakkında Bilgi

Dim Çayı Alanya için Hayat damarı sayıla bilinecek bir durumdadır. Dim Çayı Nerede Diye soracak olursanız : Alanya’nın doğusunda ve şehir merkezinden 6 km uzaklıkta ki Dimçayı, Torosların eteklerinde Dimalacami (Alakise) Köyünden doğup kuzeydoğu-güneybatı yönünde 60 km’lik bir kolla sularını Alanya’nın güneyinde Kestel ve Tosmur Beldeleri sınırından Akdeniz’e dökülmektedir. Yıllık ortalama su akımı 505.30 hm3, ortalama debisi 16 m3/sn.dir. Dim Çayının çevresinde 14-15 Kadar Yerleşim yeri vardır. Bu yerlerşim yerlerine Dim köyleri denir. Kışın yağan kar yaz mevsiminde erimeye başlayınca özellikle bahar mevsiminde Çayın suları soğuktur. Dim çayının etkisi ile yarılmış olan bu vadiye de Dim vadisi denir. Dim vadisi gerek Serinliği gerek yeşilliği sayesinde turizm açısından önemli bir noktadır.

Bölgenin ekonomiye etkisi

Yerel halk içinde 1936′larda başlayıp 1948 yılında noktalanan çalışmalarla Alanya muzunun Alanya portakalının yurt düzeyinde üne kavuşmasını sağlamıştır. Dün kasamızı dolduran bu çayımız bugün Akciğerler­imizi oksijenle dolduruyor. Dim Çayından gelen kanal Alanya’nın batısına kadar uzanıp Alanyanın sulama suyu ihtiyacını karşılar. Bunu yanında Alanya da sık sık tekrarlanan elektrik kesintilerini gidermek ve uzun vadede Alanya’nın elektrik ihtiyacını karşılamak için Doğal güzelliği bozmadan bir baraj inşaatına da başlanmış Fakat tahmin edilen süreden daha fazla bir süredir inşaat devam etmektedir. Bu barajla ilgili birkaç ayrıntıya girecek olursak. Baraj sahası ve depolama tesisleri Dim çayı üzerinde Alanya İlçesinin 5 km. kuzeydoğusunda, Alanya- Mersin karayolundan 8 km. içeride Kuzyaka Mevkiindedir.

Alanyanın Akciğeri Dim çayı Dim Barajı ve hidroelektrik santrali projesinde çalışma alanı yaklaşık 275 km2lik bir alanı kapsar. Baraj, hidroelektrik santrali ve diğer sanat yapılarının mühendislik jeolojisi durumlarını belirlemek amacıyla; çalışma kapsamında baraj yerinin, tünellerinin geçeceği kayaların ve santral yerindeki zeminin fiziksel özellikleri; geçirimlilik, duyarlılık durumları, ayrışmış zeminin sınırları, yaş durumunun yapılacak yapılara etkileri ve diğer jeolojik özellikler araştırılıp, tespit edilmiştir.

Baraj ve hidroelektrik santrali ‘in yapılması ile yıllık 122,91 Gwh enerji üretiminin yanı sıra, yazın kurak mevsimde yetersiz kalan sulama suyuna katkı sağlamak ve daha üst kotlarda; yeni sulama sahalarının açılması amaçlanmıştır.Projenin bir diğer amacı ise; Alanya İlçesi ve yakın çevresindeki turistik işletmelerin, içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılamaktır.Baraj tipi ön yüzü beton kaplamalı kaya dolgu şeklinde projelendirilmiştir. Baraj gövde yüksekliği 134,50 m (temelden), 123,50 m (talvegden), Kret kotu 173,50 m, Kret genişliği 7,80 m, Max. Su seviyesi 173,03 m, Max. Su seviyesinde baraj gölü alanı 448 Ha, Gövde dolgu hacmi 5.190 x 106 m3tür. Sol sahilde at nalı kesitli derivasyon tüneli ve dip savak; sağ sahilde ise yandan alışlı dolusavak projelendirilmiştir.

Dim Çayı bir Piknik Yeri:

Dim çayının asıl önemi ise turizm merkezi olmasından gelmektedir. Kestel Yol ayırımından yada Tosmur yol ayırımından kuzeye doğru gidilmeye başlayınca hemen sağlı sollu gözünüze Piknik alanları çarpmaya başlar. Suyun çağıltısı ve çevresindeki yeşillik çok etkileyici. Suyu yaz kış soğuktur. Yazın en sıcak günlerinde denizde serinleyemezseniz eğer, Dimçayı’nın serin sularına bırakabilirsiniz kendinizi. Yol boyunca çok sayıda lokanta , restaurant ve piknik alanları vardır. Bir bölümü yaz ayları olduğu gibi kış aylarında da açık oluyor. Tavuk, et ve balık servisi yapılır. Ama hem suya girmek, hem de alabalık yemek istiyorsanız Dim çayının üst piknik alanlarına kadar çıkmanız gerekiyor. Özellikle Alabalık yetiştirme havuzlarına kadar gidip , su içine atılmış masalara oturup, ayaklarınız su içersinde güzel bir balık yiyebilirsiniz.

Bunun yanında ilçede tatil yapan turistler, kiraladıkları cip ve motosikletlerle Toroslar’da tura çıkıyor. Turistlerin en fazla ilgi gösterdiği köyler arasında Dim köyleridir. Bu köylerde bulunan turistik tesislerde günübirlik güzel bir gün geçiren turistler, son derece iyi zaman geçirdiklerini söylüyorlar. Gruplar halinde safari yapan turistler, Torosları gezmenin kendileri için unutulmaz bir anı oluşturduğunu, Toroslar’ın havasına ve doğasına hayran kaldıklarını dile getirir Safari tutkunu turistler.Bu turdan unutulmaz anılarla dönen turistler Alanya’nın sadece deniz, kum, güneş üçgenine hapsedilmediğini , Safari, piknik gibi alternatiflerinin de olmasından gayet memnundurlar.

Dim River

The Dim River flows from the highlands in Konya about 200 kilometres southwards before it meets the Mediterranean Sea east of Alanya. The river played an important role in the economical development of Alanya in the forties when many banana fields where established, as it was with water from the Dim River that the fields were irrigated.
Even today when farming and banana growing is no longer the main industry in Alanya, the river is still important for the town. Many restaurants are to be found along the riverside and they are almost situated in the river. In the summertime when the water level is low the tables are placed in the water and thus it is possible to cool your feet in the chilly water while eating. Every restaurant at Dim River breeds trout which are served freshly caught.

Especially in the very warm summer months, when the temperature reaches 40 degrees the river with its many pleasant cheerful restaurants is a popular place – not only for tourists but also for the locals who do not like to sunbathe at the beach.

Approximately 5 kilometres from the mouth of the river the government is constructing a large dam. The dam will not only supply Alanya with drinking water but will also solve the problem of the insufficient and unstable supply of electricity.

When the dam is ready it will also be easier to regulate the amount of water in the river. However the surrounding area and thereby also the many restaurants behind the dam will be flooded once the dam is ready.

Dim Çayı

Dim Çayı Konya’nın yükseklerinden, Akdenize dökülmeden 200 kilometre boyunca akar. Dim Çayı, 1940 larda muz bahçeleri kurulduğu zaman Alanya’ nın ekonomisinde büyük rol oynamıştır. Bahçelerin sulanmasında kullanılan su Dim Çayı suyu idi.
Günümüzde bile, tarımcılık ve muzculuğun Alanya’ da ana endüstri olmadığı halde Dim Çayı şehir için hala önem taşımaktadır. Birçok değişik restaurant çayın hemen yanında yer alır ve bazıları da neredeyse çayın içindedir. Yazları, su seviyesinin düşük olduğu zamanlar masalar ve sandalyeler suyun içerisine konur ve böylece yemek yerken ayağınızı suya sokmanız mümkündür.

Dim Çayında bulunan her restaurant taze yakalanıp servis edilen alabalık yetiştirmektedir. Özellikle yazın sıcakların 40 dereceye ulaşması ile birlikte çay ve çevresinde bulunan bu restaurantlar çok popüler olur – sadece turistler için değil, çoğunlukla sahilde güneşlenmek istemeyen yerliler içinde. Nehir ağazından yaklaşık olarak 5 kilometre uzaklıkta devlet tarafından büyük bir baraj inşaa edilmektedir.

Baraj Alanya’ ya sadece içme suyu taşımayacaktır, aynı zamanda az ve sabit olmayan elektrik ihtiyacını da karşılayacaktır.
Baraj hazır olduğu zaman çayın su seviyesini kontrol etmek daha kolay olacaktır. Fakat barajın bitmesi ile birlikte çayın çevresi ve restaurantların büyük bir kısmı su altında kalacaktır.

Buna benzer Coğrafya konularını sitemizden takip edebilirsiniz.

“Dim Çayı Hakkında Bilgi” üzerine 1 yorum

  1. Krall Şakirrr says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam