Kapat

Dişlerimizi Nasıl Fırçalamalıyız?

Herkese merhaba! 🙂

   Bugünkü yazımda sizlere dilim döndüğünce doğru diş fırçalamanın nasıl olması gerektiğini anlatacağım ve en sık yapılan hatalardan bahsedeceğim.
 Bakımlı-Dişler-Sevimli-Gülüşler  Acı bir gerçek var ki toplumumuzda ağız ve diş sağlığına yeteri kadar önem verilmiyor. Bu toplum eğitimindeki eksikliklerden, toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi için gerekli çabaların yeteri kadar uygulanmamasından, çocuklukta ailede yeterli oral hijyen alışkanlığı kazandırılamamasından veya toplumumuzda yerleşmiş olan bazı olumsuz alışkanlıklardan kaynaklanıyor olabilir. Kim bilir?
   Ben de diş hekimliği fakültesine gelmeden önceki 18 yıllık hayatım boyunca (ki bebeklik ve erken çocukluk çağımı saymazsanız 13-14 yıl diyebiliriz buna) dişlerimi yanlış tekniklerle fırçalıyordum. Bugün de çoğu hastamda fark ettiğim şey onların da tıpkı benim daha önce bilmediğim gibi, doğru diş fırçalama tekniklerini bilmiyor oluşları.
   Doğru bilinen yanlışlar üzerinden giderek anlatmak gerekirse:
Dişlerimizi Nasıl Fırçalamalıyız?1. Diş fırçanızın üzerine reklamlarda gördüğünüz gibi diş macununu boca edip ziyan etmenize hiç gerek yok, mercimek tanesi kadar diş macunu tek fırçalama için size yeterli olacaktır. Ki ülkemizde 1 kişinin tek fırçalamada 5-6 kişiye yetecek kadar macun kullanmasına rağmen yıllık tüketilen diş macunu miktarı bakımından diğer ülkelerle karşılaştırıldığımızda durumumuz pek de iç açıcı değil.
2. Dişlerinizi kuru fırçalayın. Çoğu kişinin yaptığı hata diş fırçasına macunu sürdükten sonra hemen suyun altına tutmaktır. Yanlış! Fırçanızı ıslatmak fırçanın temizleme etkinliğini azaltacaktır. Kuru bir fırça daha etkin bir temizlik sağlar.
3. Yapılan bir diğer yanlış: Bakınız sol taraftaki sarışın ablamız, dişlerini fırçalıyor iyi güzel de o çene niye kapalı? 🙂 Doğru fırçalama tekniğinde çenemiz yarım açık olmalıdır. Çünkü kapalı olduğunda etkin temizlik sağlanamaz.
Dişlerimizi Nasıl Fırçalamalıyız?4. Dişlerimizi en alta eklemiş olduğum videodaki gibi fırçamızı diş-dişeti birleşimine yerleştirerek ve daha sonra dişetinden dikey yönde süpürme hareketiyle uzaklaştırarak fırçalamalıyız. Ancak videoda diş fırçasını çok büyük bir abartı ile dişeti cebi içerisine sokuyorlar, aman ha siz o kadarını yapmayın. 🙂 Burada diş fırçasını ilk yerleştirirken 45 derecelik bir açıyla yerleştirmeniz önemli ve fırçamızın diş-dişeti birleşimine oturduğunu mutlaka hissetmeliyiz. Çünkü buralar bakteri plağının en çok biriktiği yerlerdir ve bunlar daha sonra tükürükteki minerallerin çökelmesiyle diş taşlarına dönüşürler. Plak ve diş taşı ise diş eti hastalıklarının oluşmasında birincil etkendir.
5. Fırçalamamız tamamen bittikten sonra, ancak en son aşamaya geldiğimizde artık ağzımıza su alıp  çalkalayabiliriz. Bu aşamaya kadar sudan uzak durun! Aman ha dikkat! 🙂
Dişlerinizi fırçaladıktan sonra bir de diş ipi yapsanız tadından yenmez hani. 🙂

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Aklınıza takılan herhangi bir soru olduğunda lütfen sormaktan çekinmeyin. Hepsini tek tek cevaplamaya çalışacağım. Kendinize iyi bakın, sağlıklı gülüşler diliyorum! 🙂

Sponsor Reklam