Kapat

Diyet Yapmadan Zayıflamak Mümkün Mü?

Diyet Yapmadan Zayıflamak Mümkün Mü?

Kilo almak, ideal kilonun üstünde olmak herkesin kâbusudur. Görünüm olarak göze hoş gelmemesinin yanında sağlık açısından da tehlikeli bir durumdur. Kıyafetleriniz dar gelmeye, içinde rahat hareket edememeye başlarsınız. Hareket etmek bile eskiye göre daha yorucu olur. Kısıtlanan hareket kabiliyeti sonucu bu durum kronikleşir ve kilo alımı devam eder. Kilo verme yollarını araştırdığınızda size önerilen ilk şey diyet yapmaktır. Peki diyet yapmadan zayıflamak mümkün müdür?

Fazla kilolardan kurtulmak için uzmanların önerdiği diyetleri yapmak her zaman kolay olmayabilir. Hatta yerken çok keyif aldığınız fakat yenmesi kesinlikle yasak olan gıdalardan uzak durmak da oldukça güç. Çalışıyorsanız ve yemeği iş yeriniz veriyorsa kalori hesabı yapma özgürlüğünüz de ortadan kalkar. Her gün evde kendi diyet yemeğinizi hazırlamak da çalışan insan için zordur. Peki diyet yapmadan zayıflamak mümkün değil midir? Kesinlikle mümkündür.

Diyetsiz Zayıflamak

Diyet yapmadan zayıflamak için , sadece bazı alışkanlıklarda ufak değişiklikler yaparak kilo verebilirsiniz.

-Uykunuz düzenli olmalı. Her gece aynı saatte uyumak ve aynı saatte kalkmanız metabolizma hızınızı düzenleyeceği için kilo verme sürecinde sizin en büyük destekçiniz olacaktır. Gece 12’den önce yatakta olmanızı tüm diyet uzmanları özellikle belirtiyor. Vücut kendini gece 11 ve 02 arasında yeniliyor. Bu saatleri kaçırmamanız yararınıza olacaktır.

-Kahvaltıya önem vermelisiniz. Sindirim sistemini çalıştırmaya başlayan öğün olması sebebiyle  kahvaltı yapmadan güne başlamak diyetsiz kilo verme konusunda asla önerilmiyor. Günlük protein ihtiyacımızın büyük çoğunluğunu karşılayan ve uzun süre tok tutan yumurta ile sağlıklı yağlar içeren badem, ceviz gibi kuruyemişler de sofranızda mutlaka olmalı.

-Ekmekten uzak durmak eğer sizin için imkansızsa beyaz ekmek yerine tam buğday, kepekli gibi olanlarından tercih edin.

-Su tüketiminizi çoğaltmalısınız. Bol su içmek açlık hissini geciktireceği için zayıflama sürecinde özellikle uygulanması gereken bir nokta. Ayrıca bağırsakları temizlemeye de faydası olacağından sindirim sistemine katkıları  çok büyük.

-Küçük tabaklarda yemek yemeye özen gösterin. Küçük tabaklarda yemeğin miktarı daha çok görünecek ve psikolojik olarak açlık hissiniz hafifleyecektir.

-Yemeklerinizi yerken acele etmeyin. Tokluk hissinin beyne gitme süresinin 20 dakika olduğunu belirtiyor uzmanlar. Dolayısıyla yavaş yenen yemek bu süreyi dolduracağından az yemiş olacaksınız.

-Mümkün olduğunca evde kendi hazırladığınız yemekleri yiyin. Dışarıda özellikle fast food tarzı restoranlarda tüketilen gıdaların porsiyonları az olsa bile hızlıca kilo aldırdığı biliniyor. Evinizde yemek hazırlarken de hareket etmiş olacak ve daha sağlıklı öğünler yemiş olacaksınız.

-Baklagiller ve tahılları sofranıza daha çok dahil edin. Bu gıdalar sağlıklı olmalarının yanında çabuk doymanızı sağlar ve tekrar açlık hissetme sürenizi uzatır.

-Sağlıklı atıştırmalıklardan kaçınmayın. Karnınız çok acıktı ve yemek için beklemeniz gereken süre oldukça uzun. Yanınıza alacağınız bir miktar kuruyemiş hem açlığınızı bastıracak hem de yemek vakti gelince tabağa saldırmanızı engelleyecektir. Bir kase yoğurt da aynı işlevi görür.

-Hareketlerinizi arttırmalısınız. Masa başı bir işte çalışıyorsanız yürüme fırsatlarını mutlaka değerlendirin. Binada asansör yerine merdivenleri tercih etmeniz kilo verdireceği gibi sağlığınızı da olumlu etkileyecektir.

Diyetsiz Zayıflamanın Faydaları

Diyet yapmadan zayıflamak için, herhangi bir diyet listesine bağlı olmadan, aç kalmadan, sadece hayat şeklinizi düzene sokmakla verilen kilolar sağlığınızda gözle görülür iyileşme sağlar. Böylelikle giden kilolar kalıcı olacaktır.

Buna benzer Sağlık konularını sitemizden takipedebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam