Kapat

Djimon Hounsou Kimdir

Djimon Hounsou, tam adıyla Djimon Gaston Hounsou, 24 Nisan 1964 tarihinde Afrika ülkesi Benin’in Cotonou şehrinde dünyaya geldi. 1.87m boyundaki aktör, Batı Afrika’da doğdu ve ardından henüz 13 yaşındayken Fransa’nın Lyon şehrine mülteci olarak taşındı. Bir süre Paris’te modellik yapsa da, daha sonra kariyerinin yönünü değiştirdi ve oyunculuğa atıldı. En önemli deneyimleri ise 2000 yapımı Ridley Scott yapımı Gladyatör ve 1997 yapımı Steven Spielberg filmi Amistad ile oldu.

Eski nişanlısı Kimora Lee Simmons’tan bir oğlu da olan Djimon Hounsou, İngilizceyi ise ilginç bir şekilde sadece televizyon izleyerek öğrendi. Okuldan bunalan ve sevmeyen, dolayısıyla farklı mesleklere, oyunculuğa merak salan Djimon Hounsou, kariyeri boyunca sadece 47 filmde oynasa da, 2 kez Oscar adayı oldu, 16 ödül kazandı ve 18 farklı ödüle aday gösterildi.

İlk sinema deneyimi, 1990 seneında Sensiz Bir Hiçim filmiyle olurken, aynı sene içerisinde Evimisiz Hollywood’ta adlı televizyon dizisinde bir bölümlük figüranlık yaptı. Ardından 1992 yapımı, Kurt Russell ve Ray Liotta’nın başrollerde olduğu Kanunsuz Giriş filminde ufak bir rol almayı başardı. 1993’te Öldürme Alanı?nda, 1994’te ise Yıldız Geçidi filminde rol aldı. Asıl patlamasını ise 1997 seneındaki Steven Spielberg’ün yönettiği, David Franzoni’nin senaryosunu yaptığı Amistad adlı dram filmiyle yaptı. Matthew McConaughney ve Anthony Hopkins gibi isimlerin olduğu filmde, başrolde ilginç bir şekilde Djimon Hounsou vardı ve film beğeni topladı. 4 dalda Oscar adayı olan, 9 farklı ödül kazanan Amistad filmi zengin oyuncu kadrosuyla ve prodüksiyonuyla gişede de ilgi çekip, iyi gelir elde etmeyi başardı.

1998 seneında tek rol aldığı film Amistad sonrası başarıya rağmen Derinlikte Dehşet olabildi. 1999 seneında ER adlı televizyon dizisinde altı bölüm boyunca Mobalage Ikabo karakterini canlandırdı. Yine çok önemli bir rolü ise Ridley Scott tarafından çekilen 2000 yapımı, 5 Oscarlı Gladyatör filminde oldu. En iyi savaş filmlerinden birisi olarak gösterilen Gladyatör?de Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen gibi oyuncular yer alırken, Djimon Hounsou da Juba karakterini canlandırdı. Gladyatör filmi 53 farklı ödül aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam