Kapat

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Dişlerimizin doğal rengi tamamen beyaz olmamakla birlikte, yiyip içtiklerimiz de onların lekelenmelerine ve sararmalarına neden olur. Dişlerimizi fırçalamak onları beyazlatmak için tek başına yeterli olmadığı için bazılarımız diş doktoruna gidip onların beyazlatılmasını sağlarız. Bu tür uygulamalar çok sık tekrar ettiğinde dişlerimizin üst tabakalarının yıpranmasına neden olabilir. Daha beyaz dişlere sahip olmak için başvurabileceğimiz doğal diş beyazlatma yöntemleri mevcuttur. Bu sayede dişlerimizi yıpratmadan daha beyaz görünmelerini sağlayabiliriz.

 

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Doğal diş beyazlatma yöntemlerinden ilki, dişleri beyazlatan gıdalardan tüketmektir. Bazı yiyecekler içerikleri bakımından dişleri beyazlatma özelliğine sahiptir. Bu yiyeceklerin hangileri olduğuna bakacak olursak:

Doğal Diş Beyazlatmada kullanılan yiyecekler

Çilek: Yaz mevsiminin en sevilen meyvesi olan çilek, C vitamini açısından zengin ve lezzetli olmasının yanı sıra dişlerde leke oluşumunu önlemesi bakımından da son derece etkilidir. Dişlerimizi doğal yoldan beyazlatmaya yardımcı olurken, diş eti sağlığını koruyucu özelliği de vardır.

Portakal: C vitamini deposu olan portakal, kışın soğuk algınlığını önlemek için çok sık tükettiğimiz bir meyvedir. Portakalı yedikten sonra kabuklarını atmayın portakal kabuğu doğal bir diş beyazlatıcıdır. Dişlerinizi haftada bir kere portakal kabuğuyla ovabilirsiniz.

Lifli gıdalar: Lif oranı yüksek olan bazı gıdalar da dişlerimizi leke oluşturan bakterilerden temizler. Dişlere zarar vermeden doğal bir beyazlığa kavuşmalarını sağlayan bu gıdalar; elma, havuç, karnabahar ve armut gibi sağlığımıza da birçok faydaları olan sebze ve meyvelerdir.

Dişleri doğal yollardan beyazlatmanın bir başka yolu da evde hazırlayacağınız doğal ürünlerle onları temizlemenizdir.

Karbonat, sirke ve tuz karışımı: Bilinen en eski ve en basit doğal diş beyazlatma yöntemidir. Bunun için; 1 tatlı kaşığı karbonatı biraz tuzla karıştırın ve içine birkaç damla sirke ilave ederek hazırladığınız bu karışımla dişlerinizi fırçalayın.

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Elma sirkesi ve limon suyu karışımı: Az miktarda limon suyu ve sirkeyi karıştırıp dişlerinizi bu karışımla ovabilirsiniz.

Tuz ve karbonat: Az miktarda tuz ve karbonatı karıştırıp, bununla dişlerinizi ovarak da daha beyaz görünmelerini sağlayabilirsiniz.

Doğal diş beyazlatma yöntemleri en fazla haftada 2 kere kullanılmalıdır. Daha fazla kullanılması dişlere zarar verebilir. Doğal diş beyazlatma yöntemleri sayesinde dişlerinizdeki leke ve sararmaları giderebilir ve bunların oluşumuna engel olabilirsiniz.

Dilerseniz “Bembeyaz Dişler İçin Öneriler” adlı makalemizide inceliyerek Doğal diş beyazlatma yöntemlerine katkıda bulunabilirsiniz.