Kapat

Doğru Allık Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Doğru Allık Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Doğru Allık Kullanımı Nasıl Olmalıdır?Bakımlı kadın denildiğinde başı ve kıyafeti kadar makyajının da önemi vardır. Makyaj her ne kadar cildimizin canlı gözükmesini sağlasa da önemli parçalarından biri de allıktır ve sağlıklı gözükmemizi sağlar. Eğer hasta gibi gözükmek istemiyorsak ya da yüzümüze renk getirmek istiyorsak allık kullanımı bizim için çok önemlidir. Ancak doğru allık kullanımı olduğu takdirde komik duruma düşmeyecek ve daha güzel bir görüntü sağlayacaktır.

Peki allık sürerken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikli olarak cilt renginize uygun allık seçimi son derece önemlidir.  Eğer açık tenliyseniz şeftali ve pembe tonları allık cildiniz için en uygun seçenek olacaktır. Eğer koyu bir cilde sahipseniz mercan rengi ya da kiremit tonları en iyi renk seçimidir.

Allık için renk seçimini de yaptıktan sonra sıradaki dikkat edilecek nokta allık fırçasının boyutudur. Allık fırçası orta boyutlarda olmalıdır. Büyük allık fırçaları yüzünüzde allığın fazla dağılmasını sağlayacağı gibi küçük allık fırçaları ise çok keskin bir hat yaratacaktır. Bu nedenle sizin için en iyi seçim orta boyut bir allık fırçasıdır.

Doğru Allık Kullanımı Nasıl Olmalıdır?Doğru allık kullanımı için cildinizin de yapısı son derece önemlidir. Eğer kuru bir cilde sahipseniz krem allık kullanmamanız gerekmektedir. krem allıklar bu tür ciltlerde emdiğinden lekeli bir yüze sahip olabilirsiniz. Bu durumda toz allıklar seçilmelidir.

Allık kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise yüz şekline göre allığın sürülüş şeklidir. Eğer yuvarlak bir yüz hattına sahipseniz ve elmacık kemikleriniz çıkıksa, allığı fazla yaymadan ve elmacık kemiklerinin altından yukarıya olacak şekilde sürmelisiniz. Eğer oval bir yüzünüz var ve elmacık kemikleriniz çıkık değilse allığı elmacık kemiğinin tam üstünden fazla uzatmadan yukarı doğru sürmelisiniz.

Doğru allık kullanımı konusundaki son madde ise allık düzeltmedir. Eğer allık cildinizde fazla koyu bir tabaka halinde kaldıysa silmenize gerek kalmadan hafif açık bir pudra ile düzeltebilir ve etkisini azaltabilirsiniz.

Bütün bunlar yapıldığında kusursuz bir allık ile sağlıklı ve canlı bir görüntüye ulaşabilir ve makyajınızın son hamlesini tam olarak profesyonelce yapabilirsiniz.