Kapat

Doğru tansiyon ölçümü nasıl yapılır?

Tansiyon ölçümü en sağlıklı şekilde sadece manuel tansiyon aleti dediğimiz klasik tansiyon aletiyle ölçebiliriz. Dijital tansiyon aletlerini kullanmak pratik olsada malesef en doğru sonucu göstermeyebiliyor. Peki doğru bir şekilde tansiyonumuzu nasıl ölçeceğiz. İşte sorunuzun cevabı…

Öncelikle tansiyon aletini doğru kullandığımızdan emin olalım. Önce oturur durumda ki hastanın dirsek kısmının hemen üstüne tansiyon aletinin manşon kısmını takın.

Şimdi Manometreyi görebileceğiniz bir yere sabitleyin. Steteskobun yuvarlak metal kısmını manşon ile kolun arasında alt kısma yerleştirin. (dirsek kemiğinin tam üstünde olan noktanın iç kısmı) Burada dikkat etmeniz gereken çok fazla iç kısma yerleştirmemek. Hazırlıklarımız tamam. Şimdi pompayı elinize alın hava çıkışını önleyen vanayı kapatın, hava vermeye başlayabilirsiniz.

Havayı verirken manometredeki ibre sağlıklı insanlarda 180, yüksek tansiyonu olan hastalarda 240’a kadar çıkabilir. Maksimuma gelince artık kan akışı duracaktır. Steteskobunuzu kulağınıza takın ve pompanın ucundaki hava vanasını yavaşça açın.

Manometredeki ibre yavaş yavaş aşağı inmeye başlayacak. Burada ilk duyduğunuz ses (kalp atışına benzer) hastanın büyük tansiyonunu gösterir. 120 üzerinde ilk sesi duyacaksınız. Duyduğunuz bu ses kesilene kadar bekleyin en son duyduğunuz ses küçük tansiyonu gösterir. Normal tansiyonlu insanlarda 80 civarında duyarsınız.

“Doğru tansiyon ölçümü nasıl yapılır?” üzerine 1 yorum

  1. Mero B says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam