Kapat

Dominic Cooper Kimdir

Dominic Cooper, tam adıyla Dominic Edward Cooper, İngiltere’nin Londra şehrinde Greenwich bölgesinde 2 Haziran 1978 tarihinde dünyaya geldi. 1.78m boyundaki tecrübeli aktör, Greenwich’te doğdu ve orada büyüdü. Annesi Julie hemşirelik okulu öğretmeniyken, babası Brian Cooper ise bir satıcıydı. Dominic Cooper’ın ailesi beş yaşındayken boşandı, kardeşi ise beş yaşındayken bir trafik kazasında hayatını kaybetti.

Kidbrooke’da okula başlayan Dominic Cooper, ardından Thomas Tallis Okulu’na kabul edildi. Bu sırada kız arkadaşı tiyatro okuluna başvurmasını önerdi ve Dominic Cooper, Londra Müzik ve Sahne Sanatları Akademisi’nde eğitim almaya başladı. Yılın sonunda ise Godot’yu Beklerken adlı eserin oyununda oynadı, menajerlerin dikkatini çekti. 2000 seneında mezun olduktan sonra, televizyon ve tiyatroda roller almaya başladı, ardından sinemaya atıldı.

Kariyeri boyunca 1 ödül alan ve 9 ödüle aday gösterilen Dominic Cooper, ilk deneyimini 2001 seneında Centilmen Hırsız adlı televizyon filminde elde etti. Aynı sene içerisinde Cehennemden Gelen, Kardeşler Takımı ve Anazapta gibi yapımlarda ufak roller elde etti. 2002’de Son Perde adlı filmde genç bir rahibi canlandırırken, 2003 seneında Orada Olacağım, Boudica, Köpüklü Siyanür, Plüton’da Kahvaltı gibi filmlerde rol aldı. Tarih Öğrencileri, Hayalperest, Mamma Mia, Resmi Seçim, Düşes, Aşk Dersi gibi yapımlarda rol alan Dominic Cooper, kariyerinin ilk senelarını mütevazi geçirdi ve fazla ön plana çıkamadı.

2009 seneından sonra Freefall, Tamara Drewe, Sammy?nin Maceraları, Promzillas, Şeytanın İkizi, İntikam Uğruna, gibi yapımlarda rol aldı. 2011 seneında ise İlk Yenilmez: Kaptan Amerika adlı filmle dikkat çekti. Kaptan Amerika filminde başrolde Chris Evans bulunuyordu ve kendisine Dominic Cooper?ın yanı sıra Hugo Weaving ve Samuel L. Jackson gibi oyuncular da eşlik ediyordu. Film 3 ödül aldı ve 42 dalda ödüle aday gösterildi. Aynı sene Marilyn ile Bir Hafta filminde Milton Greene karakterini canlandırdı. 2012’de ise Vampir Avcısı: Abraham Lincoln’de Henry Sturges?i canlandırdı, önemli bir rol elde etmeyi başardı.

2013’te İntikam Benim adlı aksiyon-suç filminde Colin Farrell ile rol aldı.