Kapat

Dominic Purcell Kimdir

Dominic Purcell, tam adıyla Dominic Haakon Myrtvedt Purcell 17 Şubat 1970 tarihinde İngiltere’nin Merseyside bölgesinde Wallasey şehrinde dünyaya geldi.  Dom  olarak da tanınan 1.88m boyundaki oyuncu, İngiltere’de doğsa da, hayatının büyük bölümünü Avustralya’da Norveçli babası ve İrlandalı annesiyle beraber geçirdi.

Yaşadığı yerden çabuk sıkılan Dominic Purcell, bu nedenle tiyatro okuluna katılmaya karar verdi ve Amerika’da 2002 yapımı John Doe filmiyle ünlü olmadan önce, Avustralya’da bir televizyon senedızı durumune geldi. 2000 seneında Yeşil Kart kazandı ve şu sıralar ailesiyle beraber Los Angeles’ta yaşıyor.

Bahçivanlık mesleğinden sıkılan Dominic Purcell, sinema sektörüne atılma kararını 1986 yapımı, Oliver Stone tarafından yazıp yönetilen Müfreze adlı savaş filmini izlerken aldı. Avustralya Genç Tiyatrocular’da eğitim gören Dominic Purcell, daha sonra gelecekteki karısı olan Rebecca Williamson ile tanıştı ve Hugh Jackman’la eğitim aldı.

1998’te Rebecca ile evlenip 2008 seneında boşanan Dominic Purcell, kısa boynuyla, sert yüzüyle ve  ağır   rollerle tanınırken, Batı Avustralya Sahne Sanatları Akademisi’nde ünlü aktör Hugh Jackman ile sınıf arkadaşıydı. Kariyeri fazla ödüllü geçmeyen ama dikkat çeken filmlerde, dikkat çeken bir yüz olan Purcell, ilk deneyimini televizyon çalışmalarıyla yaşadı. 1991 seneında Ev ve Gurbet adlı diziyle oyunculuğa atılan Dominic Purcell, ilerleyen senelarda düzenli olarak farklı televizyon filmleri ve televizyon dizilerinde rol aldı.

2002 seneında, dönemin ünlü bilim kurgu filmlerinden birisi olan İsyan?da Christian Bale, Sean Bean ve Emily Watson gibi oyuncularla beraber rol aldı. Oldukça beğenilen film, gişede de başarılı oldu. Onu en çok parlatan yapımlardan birisi ise 2002 seneındaki John Doe adlı televizyon dizisindeki rolü oldu. Bir sezon sürse de, dizi geniş çevreler tarafından beğenildi ve Dominic Purcell’in de kariyerine olumlu etkilerde yeraldı.

2004 seneında Üç Yön filminde başrolde olsa da, film vasadı geçemedi fakat aynı sene, Blade üçlemesinin üçüncü filmi olan Blade: Trinity’de yeraldı. Başrolünde Wesley Snipes?ın olduğu yapım, hayal kırıklığı yaratsa da gişede yeterli etkiyi yakaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam