Kapat

Dünyanın 7 Harikası Nedir?

Dünyanın 7 Harikası Nedir?

Eski çağlarda yaşayan insanların, “Dünyanın Yedi Harikası” diye tanımlanan gerçekten çok büyük, dev ölçüdeki yapıt ve anıtların günün birinde ortadan kaybolacaklarını akıllarının kıyısından bile geçirmedikleri muhakkaktır.

Bunlardan geri kalan, sadece Mısır’daki Keops Ehramı’ dır. Söz konusu Piramit 5000 yıl önce, firavuna ve kraliçeye mezar olarak inşa edilmişti.

7 Harika’dan ikincisi Babil’in büyük Asma Bahçeleri’dir. Şimdiki Irak’ın sınırları içinde, yaklaşık olarak İsa’dan 600 yıl önce ünlü Kral Nebuhadnezlar tarafından yaptırılan bu yüksek duvarların yüksekliği 100 metreyi aşkındır.Kemer biçimi sütunlar üzerine kat kat taraçalar halinde yükselen Asma Bahçelerin duvarı özel bir cins tuğladan yapılmış olup, bugün yerine sadece bir kalıntı vardır.

3.dev yapıt, Yunanistan’da Olympia’daki Zeüs heykelidir. Atinalı büyük demokrat Perikles’in başmimarı Phidias tarafından yapıldığı söylenir. Heykel yaklaşık olarak 12 metreyi aşkın yüksekliktedir. Abanoz ağacından tahtında oturan Zeüs’ün giysisi altın, gövdesi fildişi, gözleri elmastandı.Bugün heykelin varlığından iz,eser kalmamıştır.

Türkiye’de Efes’te bulunan Diana Tapınağı, 7 Harika’ nın dördüncüsüdür. Tapınağın çatısı, 18-19 metre yüksekliğinde taştan sütunlarla desteklenmişti. Tapınağın boyu 110, eni 55 metreydi. Grek sanatının en seçkin örneklerinden biri sayılmıştır. M.S.262 yılında, Ege kıyılarına saldırgan akınlar yapan Gotlar tarafından yakılıp yıkıldığı bilinmektedir.

Şimdiki adıyla Bodrum olan Halikarnas’taki Kral Mezar Dünyanın 7 Harikası arasında 5. sırayı alır. Kral Mausolus için M.Ö.353 yılında inşa edilmişti. Başmimarı Hytheos’tur. Kraliçe Artemisia’nın eşi Kral Mausolus için yaptırdığı bu mezar-anıt öylesine muhteşemdi ki, sonradan yapılıp dekore edilen bütün büyük mezarlara, kralın adından izafe olarak “Mozole” denilmiştir.

Dünyanın 7 Harikasından altıncısı, Güneş Tanrısı Helios adına Rodos’ta yaptırılmış olan Rodos Heykeli’dir. M. Ö. 224 yılında bir yer depremiyle yıkılan

“Dünyanın 7 Harikası Nedir?” üzerine 1 yorum

  1. Semiherdem says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam