Kapat

Dustin Hoffman Kimdir

Dustin Hoffman 8 Ağustos 1937 tarihinde Amerika?nın Los Angeles eyaletinde dünyaya gelmiştir. Kariyerine halen tiyatro ve sinema oyuncusu olarak devam etmektedir.

Annesi Lillian Gold bir jazz piyanistidir. Babası Harry Goffmans ise mobilyacılık yapmaktaydı. Babası mobilyacılık işinden önce Columbia Pictures için set dekoratörlüğü yapıyordu. Erkek kardeşi Ronald Hoffman ise avukattır. 19 yaşındayken eğitimini yarıda bırakan Dustin Hoffman, Pasadena Playhouse isimli tiyatroda oyunculuğa başlamıştır. Fiziksel olarak pek oyunculuğa uygun görülmese de, yeteneklerini ortaya koymak adına çok çalışmıştır. Gene Hackman ile sahneye çıkan oyuncu, daha sonra bu arkadaşıyla beraber New York?a taşınmıştır.

Dustin Hoffman, o dönemler aileden yardım almaaması sebebiyle geçimini sağlamak için restoranlarda, belediyenin yazı işlerinde ve birkaç farklı işte daha çalışmıştı. Televizyon programında ufak bir rol alan oyuncu, 1961 seneında Broadway üzerinden izleyici ile buluştu. Volkswagen Fastback reklamında başrol oynayan Dustin Hoffman, bu proje ile beraber Actors Studio okuluna kaydolacak parayı elde etti. 60?lı seneların sonuna doğru Naked City, The Defenders ve Halmark Hall of Fame gibi TV şovlarında yer alan oyuncu, ilk çıkışını ise başrolüünü Eli Wallach ile beraber paylaştığı The Tiger Makes Out filmiyle yaptı.

1966 seneında The Graduate filminde oynama şansı buldu. Bu filmden önce yönetmen Mike Nihols, bir önceki projesinde Oscar ödülü almıştı. Aslen ilk etapta bu rol o dönemin ünlü oyuncuları olan Warren Beatty ve Robert Redford için düşünülmüştü. Fakat o dönemler daha acemi ve üzerinde çalışabilecek bir oyuncu arayan yönetmen, tercihini Dustin Hoffman?dan yana kullandı. Bu filmle beraber Oscar?da hem En iyi erkek oyuncu ödülü kazandı, hem de en iyi yönetmen ödülüyle film unutulmazlar arasına girdi.

1969 seneında Anne Byrne ile evlenen Hoffman, bu evlilikten Karina ve Jenna isimli iki kız çocuğu sahibi oldu. Bir sonra ki projesi için sokaklarda yaşayan dolandırıcı oynayan Dustin Hoffman, Midnight Cowboy filminde ikinci Oscar ödülünü kazandı. Bu film için yapımcının karşısına dilenci kıyafeti ile çıkmış, role ne kadar hazır olduğunu ispatlamıştır.