Kapat

Ekonomik Sürüş Yöntemleri

Otomobiliniz için nasıl yakıt tasarrufu sağlarsınız ? Her anlamda ekonomik sürüşün öncelikleri nedir ?

Otomobiller ağır taşıtlardır. Ağırlıklarından ötürü atalet momentumundan fazla etkilenirler. Otomobiller hızlanma esnasında en çok yakıtı sarf eder. Gaza bastığınızda motora giden benzinin büyük kısmı ısı ve ses enerjisine dönüşür. Bir kısmı ise hareket enerjisi olarak yere aktarılır ve otomobilinize hareket verir. Bu hızlanma için harcadığınız birim benzini frene basarak ısı enerjisine çevirsiniz, fren diskleri sürtünme yoluyla otomobili durdurur bu sırada ısı üretir. Hangi devirde vites değiştirdiğinizden yada bagajınızdaki 20 kiloluk ekstradan ağırlık değil. Yakıt tüketiminizi doğrudan etkileyen ana unsur sürüş stilinizdir.

İnternet üzerinde “deponuzda gereksiz benzin bulundurmayın”, “otomobilinizi temiz tutun ki sürtünme katsayısında düşüş sağlasın” gibi klişe önergeler bulunmaktadır. Bu hususlar kayda değer bir tasarruf sağlamaz. Ama otomobilinizi nasıl sürdüğünüz doğrudan etkilemektedir. Trafiği okumak 1. önceliğiniz olmalı, ilerde yanan kırmızı ışığa gaza basarak gitmek hem yakıtınızı israf etmektir hemde otomobilinizin yürüyen aksamlarınızı gereksiz yere yormaktır.

Seyir halinde takip mesafesinizi korumak sürüş güvenliğinizi yüksek ölçüde arttırmakla beraber önünüzdeki sürücünün verdiği ani, panik hareketleri filtrelemiş olursunuz. Önünüzdeki anormal kaçış, panik fren gibi tehlikeli hareketlere cevap vermenize gerek kalmayacaktır.

Yokuş inerken önünüzdeki rotada yokuş çıkacağınızı bildiğiniz biyerde frene basarak hızınızı sabitlemeye çalışmanız mantıksızdır. Otomobilinizin bi miktar hızlanmasına izin vererek yokuşa daha hızlı girmeniz ekonomi sağlayacaktır. Aynı zamanda yokuş çıkarken otomobilinizi hızlandırmaya çalışmak yerine bi miktar yavaşlamasına müsade ederek bir tasarruf puanı kazanabilirsiniz.

Otomobilinizi alt devirde gitmeye zorlamak tasarruf değil aksine sağlıklı çalışma devrinin dışına çıkarak hem şanzıman torkundan dezavantajda olursunuz aynı zamanda otomobili ilerletmek için gaza fazla bastığınızda gönderilen yakıt sağlıklı bir şekilde yakılamayarak kurum olarak silindir iç duvarlarına yapışacaktır. Otomobilinizin rahatlıkla ilerleyebildiği devirde sabit bir şekilde gitmek hem yakıt tasarrufu hem de motor sağlığı için iyi bir hareket olacaktır.

“Ekonomik Sürüş Yöntemleri” üzerine 6 yorum

  1. Cavusoglu4444 says:
Daha Fazla Yorum Yükle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam