Kapat

Elektrikli Otomobillerin Türkiye’de Kullanımı

Fosil yakıtların tükenmesi ihtimali ve içten yanmalı motorların çevreye saldığı atmosfere zararlı gazlardan dolayı bu motorların önüne her geçen gün bürokratik engeller konulmaktadır. Önde gelen Avrupa ülkelerinde dizel motorların yasaklanması yönündeki kararlar gözlerin elektrikli otomobiller çevrilmesini sağladı.

Elektrikli otomobiller büyük metropollerin hızlı tarzına ayak uydurabilmekteler.  Yaygınlaşan şarj istasyonları sayesinde aynı zamanda ekonomik olması etkeniyle beraber teknoloji, yenilik sever kullanıcılar tarafından tercih edilmekte. Sadece ekonomik bir sürüş sunmakla kalmayıp elit müşterilere de hitap eden Tesla modelleri super spor araçları aratmayacak seviyede performans sunmakta.

Formula-E klasmanında elektrikli açık tekerlekli otomobiller yarışmakta. İlerleyen günlerde bu sınıfa gösterilen rağbetin artması bekleniyor. Otomobil severlerin hoşuna gitmese de gelecekte motor sporlarının ve otomobillerin alacağı hal tam olarak buduır.

Elektrikli otomobiller çok farklı bir sürüş hazzı yaratmakta. Alışılmışın dışında aşırı sessiz oluşu ve bataryalardan dolayı ağırlık merkezinin aks hizasına yakın oluşu hoş bir sürüş karakteri oluşturuyor. Gaz pedalının anlık tepkileri ve arada bir şanzıman, aktarma organının olmayışı verimi üst seviyelere çıkartıyor. 90ps gücünde bir Renault Zoe ile eğlenmek gayet mümkün.

Ortalama bir tam şarj ile 200-400 kilometre arası yol alabilen elektrikli otomobiller büyük üreticiler tarafından önemle üretilmekte. Üzerlerinde büyük Ar-Ge çalışmaları yapılmakta. Açılan bu yeni pazardan şirketler bir pay çıkarmaya çalışmaktalar. Yurt dışında yaygın bir şekilde kullanılsa da ülkemizde yeterli şarj istasyonları yeni yeni kurulmakta. Avm ve elektrikil otomobillerin satışını yapan markaların showroomlarında bulunan şarj istasyonları dışında, evinizdeki priz elektriği ile 8-10 saat gibi uzun sürelerde aracınızı şarj etmeniz mümkün. Ülkemizde çalışmaları devam eden elektrikli yerli otomobil projesi hayata geçirildiğinde şarj istayonlarıyla ilgili çalışmalar yapılacaktır ve elektrikli otomobiller çok daha farklı bir konum kazanacaktır.

“Elektrikli Otomobillerin Türkiye’de Kullanımı” üzerine 2 yorum

  1. Bilo says:
  2. Kagulenay says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam