Kapat

En Güvenli Tarayıcı 2017.

Yıllardır kullandığımız internet tarayıcıları, ön planda bizlerin internette daha rahat dolaşmasını ve bizlerin tüm işlerini kolayca yapmasını sağlıyor. Fakat arkaplanda tarayıcıların güvenlik açıkları onların çok da masum olmadıklarını gösteriyor. Biz kullanıcıların aklına en güvenli tarayıcı Mozilla Firefox mu, Google Chrome mu, Opera mı şeklinde sorular geliyor. Mozilla şirketi yaptığı açıklamayla bizleri biraz olsun rahatlattı.

 

Mozilla firması hesaplarından kullanıcılarına bir bildiri paylaştı. Firma bildiride “beyaz şapkalı” olarak isimlendirilen iyi niyetli hackerlar ile 2016 yılında 130’un üzerinde güvenlik açığı tespit edip kapattıklarını belirtti.

Neden En Güvenli Tarayıcı Mozilla Firefox

Mozilla güvenlik şefi Richard Barnes basına verdiği demeçte ekip olarak çok kritik sistem açıklarını tespit ettiklerini söyledi. Milyonlarca kullanıcılarının artık daha güvende olduğunu belirtti. “İddia ediyoruz ki şu an dünyada en güvenli tarayıcı Mozilla Firefox “dedi. Ayrıca Barnes konuşmasına Google, Facebook ve Cloudflare ortaklığında önemli bir proje üstünde çalıştıklarını belirterek son verdi.

Firefox, önemli bir kitleyi elinde bulundurarak Google Chrome ‘den sonra dünyada en çok kullanılan ikinci tarayıcı konumunda. Mozilla Vakfı tarafından geliştirilen özgür bir ağ tarayıcısı olan uygulama, eski Mozilla Suite’in yeniden tasarlanmasıyla oluşturuldu. Kar amacı gütmeyen bir yapılanma olan Mozilla, gönüllüler tarafından sürekli geliştirilmektedir. Bu özelliği ile de Google Chrome ‘den bir adım görülebilir. Bu sebeple Mozilla güvenlik şefi Richard Barnes tarafından yapılan açıklama dikkate alınması gereken bir detay olabilir.