Kapat

Epilepsi (Sara) Hastalığı Nedir?

Epilepsi (Sara) : Halk arasında ‘ Sara Hastalığı ‘ olarak bilinen epilepsi, merkezi sinir sisteminin bazı bölgelerindeki sinir hücresi gruplarının ani ve anormal deşarjları sonucu tekrarlayan nöbetlerle karakterize kronik bir hastalıktır.
Epilepsilerin çoğunun nedeni bilinmez, kalıtsal olduğu aileden geldiği düşünülür. Diğer sebepleri ise beyindeki kanamalar, doğum esnasındaki travmalar, beyin dokusu enfeksiyonları, ilaç ya da alkol zehirlenmeleridir.
Epilepsi (sara) nöbetleri tek şekilde değildir, genel olarak kısmi, jeneralize ve akut bir çok kez
nöbetler olarak üçe ayrılır.
Epilepsi (Sara)  Çeşitleri

Kısmi Nöbetler: Basit ve karmaşık (kompleks) nöbetler olarak ikiye ayrılır. Basit nöbetlerde şuur kaybı olmaz; anlaşılmayan konuşmalar, ellerde titremeler görülür. Karmaşık nöbetlerin basit nöbetlerden farkı bilinç değişikliğinin görülmesidir. Kollarda bacaklarda uyuşma, halüsinasyon, yüzde kızarıklık, tükürükte artış, terleme görülür.
Jeneralize nöbetler: Jeneralize nöbetlerin pek çok tipi vardır. Çocukluk döneminde görülen epilepsiler genellikle kısa sürer aniden başlar, sık aralıklarla devam eder. Büyük çoğunluğu ergenlikten daha sonra
sona erer. Bazı epilepsilerde ise kaslarda kasılmalar çabuk
başlar, başı kasılır, kollar ve ayakları yere tutunarak gövde yukarı kalkar. Hastanın bu dönemde rahat nefes alabilmesi, dilini ısırmaması, dişlerini kırmaması için ağzına rulo, mendil konulmalıdır.
Akut Sürekli Nöbetler: Epilepsinin en ağır ve en acil müdahale gerektiren halidir. Nöbetler aralıksız olarak gerçekleşir. Yaklaşık bütün
kasları tutar. Özellikle solunum kaslarını etkilediğinde hasta normal nefes alıp veremez, solunum yetmezliğine girer, vücut oksijensiz kalmaya başlar.

Epilepsiden Korunma: Epilepsiyi önlemek için bebek doğum sırası ve sonrası travmalardan korunmalıdır. Eğer anne adayı epilepsi hastası ise gecelik boyunca ilaç dozu, kriz sıklığı yakından izlemelidir.
Epilepsi (Sara) Tedavisi: Tedavi tıbbi ve cerrahi olarak ikiye ayrılır. Her ikisinde de amaç nedeni ortadan kaldırarak krizleri önlemektir. Eğer önlenemeyecek boyutta ise kriz sıklığı azaltılmaya çalışılır.ilaç dozu kişiden kişiye değişir, hastada kilo artışı, enfeksiyon,stres durumlarında doktorla görüşülüp doz artırılmalıdır.
Epilepsi (Sara) Hasta Ve Yakınlarının Yapması Gerekenler

İlaç doğru dozda ve doğru aralıklarda alınmalıdır.
Hasta ağız bakımını dikkatli yapmalı, dişlerini fırçalamalı, diş ipi kullanmalıdır. (Bazı epilepsi ilaçları diş etlerinde hasara neden olabilir.)
Düzenli aralıklarda kontrole gidip, kan ve idrar tetkiki yaptırmalı.
Hasta küveti doldurup banyo yapmak yerine ayakta duş almalıdır.
Yalnız başına yürümemeli, araba kullanmamalıdır.
Evi ve odası kriz esnasında kendine zarar verebilecek hiçbir eşyanın bulunmamasına göre dizayn edilmelidir.
Hasta gündelik
aktivitelerini yapmalıdır.
Yanında epilepsi hastası olduğunu bildiren bir kart taşımalıdır.

En Çok Beğenilenler

Sponsor Reklam