Kapat

Ezogelin Çorbasının Hikayesi

Türk mutfağına has, buram buram Anadolu kokan, binlerce yıllık bir çoğrafyanın  çorba tarifiyle karşınızdayız. Yemek tarifleri arasından seçtiğiniz ana yemek ne olursa olsun, ona mutlaka yakışacak olan ezogelin çorbasının hikayesinden bahsediyoruz.

Ezogelin Çorbasının Hikayesi

Daha genç yaşında olan Ezo, çok güzel bir kadındır. Gönlünde de bir oğlan vardır bu güzel kadının. Gel zaman git zaman sevdiği adamla evlenen Ezo’nun çok güzel bir evliliği olmuştur, bu evlilik o kadar güzeldir ki, birçok iftiraya uğramaya başlamıştır. Ezo’nun güzelliğini kıskanan birçok insan bu evliliğe yalan iftira ne bulurlarsa söylemeye başlamışlardır. Bitmek bilmeyen iftiralar bu evliliğin başına bela olmaya başlamıştır ve sonunda iftiracılar istediklerini başarmıştır.

Tam 6 sene boyunca kimsesiz kalan Ezo’nun güzelliği, dilden dile birçok kişiye ulaşmıştır. Ne talipler ne isteyenler olmuştur ama Ezo bir türlü kabul etmemiştir. Ta ki, ailesinin baskısıyla, Ezo ‘yu küçüklüğünden beri seven Memey’le evlenen kadardır. Ezo’nun yüreği ne kadar güzelse Memey’ bir o kadar iyi bir insandır ama ailesinden ayrılıp Suriye’nin Calabrus ilçesine taşınmak zorunda kalan Ezo’nun gurbet duygusu alır başını gider. Bu gurbette fakirliği, açlığı gören Ezo, evdeki bulunan malzemelerle bir çorba yapıp elinden geldiğince içlerini ısıtmaya çalışır. Bu gurbete dayanamayan Ezo verem olup ölür ve bu çorba ona miras kalır.

Siz de bu kolay ev yapımı  ezogelin çorbası  tarifimizle sofralarınızı sıcacık yapmak isterseniz. Sizlerin Ezogelin Çorbası tarifine bakmanızı öneririz.