Kapat

Fondöten Kullanma Teknikleri

Fondötenler makyajlarda önemli bir yere sahip olsa da çoğu kişi fondötenlerin nasıl kullanılacağını tam olarak bilmiyor. Fondöten kullanımı aslında biraz pratik birazda bilgi isteyen bir iştir. Bu yazıda size biraz bunlardan bahsedeceğiz.

Fondöten Sürmeden Önce: Fondöten sürmeye başlamadan önce makyaj altı bazı sürerek cildinizi hazır hale getirmelisiniz. Eğer cildinizde izler varsa bunları iyice kapatmalısınız. Bu uygulamadan sonra ise fondöteninizi bilindik yöntemler ile cildinizi uygulamaya başlayabilirsiniz.

Fondöten Nasıl Sürülür?

Fırça Kullanarak Sürme Yöntemi: Fondöten kullanan hemen herkes çeşitli yöntemler ile fondötenleri ciltlerine yedirmektedirler. Bu yöntemlerden en çok tercih edileni ve en sık kullanılanı ise fırça yardımı ile yapılan sürme teknikleridir. Ele dökülen fondöten ilk olarak fırça yardımı ile alınır ve daha sonrada yüzeye sürülmeye başlanılır. Tabi fırçayı kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Eğer fırçayı diklemesine kullanırsanız o zaman gözenekli yapılar oluşacaktır. Bu nedenle Fondöten kullanımı kesinlikle fırça yatay tutularak yapılmalıdır.

Fondöten

Fondöteni El ile Sürmek: Diğer bir fondöten kullanım tekniği ise parmaklar ile yapılır. Bunun için yüzünüze fondöteni bırakır ve parmaklarınız ile yayarsınız. Aklınıza yüzünüzde iz kalıp kalmayacağı gelebilir. Ancak parmaklar ile yapılan uygulamada yüzde izler oluşmaz. Tabi fondöteni haddinden fazla kullanmamalısınız. Aksi taktirde fondöten yüzünüzde kalıp gibi duracaktır.
Fazla Fondöten Kullanımından Kaçının: En sık yapılan hatalardan bir tanesi de fondötenin aşırı derecede fazla kullanılmasıdır. Fazla fondöten kullanımı yüzünüzde benek benek bir yapının oluşmasına neden olacaktır. Ayrıca elinizi yüzünüze her değdirdiğiniz an bu beneklerin sayısı artar. Bu nedenle uygun miktarda fondöten kullanmalısınız.
Sünger Yardımı ile Fondöten Sürümü: Sünger yardımı ile Fondöten kullanımı yapacağınız zaman işe ilk olarak doğru süngeri seçerek başlamalısınız. Süngerin hafiften dairesel olması gerekiyor. Doğru süngere sahip olduktan sonra süngeri hafifçe ıslatın ve sonra suyunu sıkın. Daha sonra sünger üzerine fondöteni dökerek uygulamaya başlayabilirsiniz. Burada sünger tercih edilmesinin asıl nedeni ise cilt ile daha iyi nüfus etmesidir. Ayrıca sünger üzerindeki delikli yapı ciltteki gözeneklerin kapanmasına da yardımcı olacaktır.
Sizde fondöteninizi cildinizi uygularken bu tekniklerden size uygun olanını seçerek uygulamayı başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

“Fondöten Kullanma Teknikleri” üzerine 1 yorum

  1. Orthos says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam