Kapat

Gece Otomobil Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Gece Otomobil Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Ülkemizdeki araç ve trafik yoğunluğunu düşünücek olursak trafiğe çıktığımızda göstermiş olduğumuz dikkat maksimum düzeyde olmalıdır. Her geçen gün artan trafik kazaları çok sayıda can ve mal kaybına yol açmaktadır. Burada üstümüze düşen görev bütün trafik kurallarına harfiyen uymamızı gerektirmektedir.

Özellikle gece yapılacak olan yolculuklarda bu dikkat seviyesi çok daha üst seviyede tutulmalıdır. Uykusuz ve yorgun yapılacak gece yolculuğu çok tehlikelidir. Ne yazıkki bu çok sıkça yapılan bir durumdur.

Uzun bir gece yolculuğuna çıkacaksak dikkat edilmesi gereken öncelikle aracı kullanacak kişinin bu yolculuğa hazır olmasıdır. Daha sonra aracın servis bakımı yapılmalıdır. Eğer buna ayrılacak zamanımız yoksa en azından aracın motor  yağ ve suyuna  baktırmak lastiklerin hava durumunu kontrol ettirmek başlıca dikkat edilmesi gereken konulardandır.

Gece yolculuklarında bize yardımcı olan far sistemi düzgün ve çalışır bir biçimde olmalıdır. Kısa ve uzun farlar eğer sisli bir havada yol güzergahımız varsa sis farları mevcut olmalıdır.

Diğer bir hususta gece yolculuk sırasında karşıdan araç gelmedikçe uzun farlar açık bir şekilde gidilmesi yolu görüş açımızı genişletmektedir. Ancak karşıdan araç geldiğinde bu farlar kısa farlara çevrilmelidir aksi takdirde karşıdan gelen araç sürücüsünün görüşünü engelleyebilir ve kötü sonuçlar doğurabilir.

Gece yolculuğunda önümüzdeki aracı takip mesafesini daha uzun tutmalıyız. Bunun sebebi yolda karşılaşılan olası tehlikelere önlem niteliğindedir.  İlk kez gideceğimiz yollarda hız limitine daha çok hassasiyet göstermemiz gerekmektedir. Unutmamalıyız ki trafik kuralları hayat kurtarır…

“Gece Otomobil Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli” üzerine 1 yorum

  1. Batuhan Özel says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam