Kapat

Girişimlerin başarısız olmasının 5 ana nedeni.

İstatistiklere göre, her 10 girişimden 9’u ilk yıl başarısız oluyor ve çalışmayı durduruyor. Bunun birçok nedeni var, ancak CB Insights’İN , 100 yeni şirketten gelen geri bildirimlere dayanarak, girişim lerin başarısız olmasının 5 ana nedenini sizlerle paylaşıyoruz.

MÜŞTERİLERİNİZİ DİNLEMEMEK – Bir projenin başarısız olmasının en popüler yollarından biri. Kullanıcı geri bildirimlerini inatla görmezden gelmek çoğu yeni şirketi yok eder. “Müşterilerle biraz konuştuk ve ürüne mükemmel olduğunu düşündüğümüz özellikler ekledik, ancak yeterince geri bildirim almadık. Bunun yanlış bir hareket olduğunu ancak projemiz çöktükten sonra öğrendik.” Bu, ankete katılan başarısız girişimlerden birinin kurucusu tarafından belirtildi.

YANLIŞ PAZARLAMA STRATEJİSİ- Hedef kitlenizi tanımak, dikkat çekmek ve ardından onları müşteriye dönüştürmek başarılı bir işletme için en önemli becerilerden biridir. Ancak, birçok startup kurucusunun projenin ürün kısmına daha fazla önem vermesi onu bir başarısızlık haline getiriyor. İnternet hizmetlerinin ömrünün doğrudan kullanıcı sayısına bağlı olduğu unutulmamalıdır. Kullanıcı yoksa başlangıç ​​da yoktur.

İŞ MODELİNİN BULUNMAMASI – İş modeli çok önemlidir. Geliriniz tek bir kaynaktan geliyorsa ve para kazanmanın yollarını bulamıyorsanız, yatırımcıların projenize ilgi göstermesi zor olacak ve çabalarınızdan para kazanamayacaksınız. Tek bir fon kaynağına güvenmenin çok tehlikeli olduğunu unutmayın.

FİKİRİN UYUŞMAZLIĞI – Startup’ların% 42’si, kurucuları ilginç ama alakalı olmayan sorunları çözmeye çalıştıkları için ölüyor. Ürününüzü kullanmazlarsa, sağladığınız modele kimse ihtiyaç duymaz. Kısacası, pazardaki mevcut sorunları çözemezlerse girişimler başarısız olur.

YANLIŞ EKİP PLANLAMASI – Farklı becerilere sahip üyelere sahip bir ekip genellikle başarılı kabul edilir. Bununla birlikte, birçok şirket, bir ayrılmadan sonra, bir teknik direktör veya ürünün iş yönleriyle en başından ilgilenecek birini tutmaları gerektiği konusunda hemfikirdir. Bazen ana kurucular, MVP ürününün ilk sürümünü oluşturamaz ve bu durumda, dışarıdan bir çalışanı veya kurucu ortağı getirmek en mantıklı adımdır. İkinci seçenek, başlangıcı başlamadan önce kapatmaktır ve elbette bu kabul edilemez.