Kapat

Gizli buzlanma olan yolda nelere dikkat edilmelidir

Gizli buzlanma olan yolda nelere dikkat edilmelidir

Ülkemizde çok fazla iklim çeşidi görüldüğünü biliyoruz.  Yağmur, kar, kırağı,gizli buzlanma gibi olaylar karayollarında kazaların başlıca nedenleridir. Sürücülerin hatalarıda bu yaşanan trafik kazalarında büyük rol oynamaktadır.

Yolda kar ve yağmur dışında ilk bakışta dışarıdan görülmeyen bir olayda gizli buzlanmadır. Bir sürücü için en tehlikeliside budur. Gizli buzlanma önceden yağan karın erimesi, yağmurun ve kırağının yol üzerinde donarak buz halini almasıdır.

Gizli buzlanma olan bir yola girdiğimizde ilk olarak fark edeceğimiz olay otomobilin denge ağırlığı ve yol tutuşu kaybolduğu için direksiyonun hafiflemesi olacaktır. Genel olarak  böyle durumlarda sıkça yapılan olay ani frenle aracın yönünü değiştirmek olmaktadır. Bu yapılan hata aracın ön ve arka lastiklerin kayarak tamamen kontrolün sürücüden çıkmasını sağlamaktadır.

Bu nedenle ilk başta soğukkanlı davranarak yolun durumu gözlenmelidir. Daha sonra araca sakin bir şekilde viteste giderken hafif hafif fren yapılmalıdır. Hızımız yavaş yavaş düştükten sonra vitesleride küçülterek eğimi olmayan bir yerde aracımızı park halinde bekletmeliyiz. Eğer yolun durumu biraz iyiyse çok yavaş bir şekilde dörtlü uyarı lambasını yakarak yolumuza devam edebiliriz.

Karayolları trafik levhalarına çok dikkat etmelidir. Gizli buzlanma olan yerlerde bu tabelayı  gördüğümüzde çok sakin bir şekilde davranarak aracımızı kontrol edebilceğimiz şekilde seyrine devam ettirmeliyiz. Fazla hızın bize bir şey kazandırmayacağını unutmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam