Kapat

Göz Şekline Göre Makyaj Yapımı

Göz makyajı sadece gözlerin güzelliğini ön plana çıkarmakla kalmaz, güzelleşmek için yaptığımız diğer makyaj uygulamalarını da tamamlar. İşte bu nedenle de göz şekline göre makyaj yapmak son derece önemlidir. Kullandığınız makyaj teknikleriyle gözlerinizin istediğiniz şekilde görünmesini sağlayabilirsiniz.

Küçük gözler için makyaj: Gözleriniz küçükse onları olduklarından daha büyük göstermek için ilk yapmanız gereken gözlerinizin daha küçük görünmesine neden olan siyah kalem sürmekten vazgeçmektir. Bunun yerine beyaz göz kalemi kullanmalı ve bunu da gözünüzün alt ve iç kısmına sürmelisiniz. Far seçiminde de tercihinizi açık renklerden yana kullanarak, gözlerinizi daha iri gösterebilir ve etkileyici bakışlara sahip olabilirsiniz.

Göz Şekline Göre Makyaj Yapımı

Büyük gözler için makyaj: Büyük gözlerinizin biraz daha küçük görünmesini arzu ettiğinizde siyah göz kalemi kullanın. Kalemi alt göz kapağınızın iç kısmına sürmelisiniz. Bu şekilde gözleriniz olduğundan biraz daha küçük görünecektir.

Çekik gözler için makyaj: Gözleriniz çekik ve siz de bu durumdan hoşlanmıyorsanız, eyeliner uygulamaktan vazgeçmelisiniz. Gözlerin dış kısmından kaşlara doğru çekilen kuyruk gözleri çekik gösterir.

Düşük gözler için makyaj: Düşük gözlerinizden şikayetçiyseniz bu durumu kamufle edebilirsiniz. Bunun için kaşlarınız uzunsa biraz kısaltmalı ve far uygularken de kirpik üstlerinde açık, yukarılara doğru koyu olarak uygulamalısınız. Göz makyajı yaparken kalem kullanmayın ve sadece üst kirpiklerinize rimel sürün. Böylece gözleriniz daha canlı ve etkileyici bakışlara sahip olabilir.

Yakın gözler için makyaj: Gözler birbirine çok yakın mesafedeyse kaş arasının daha uzun gösterilmesi gerekir. Göz makyajı yaparken göz kapaklarının kuyruk kısmına doğru makyajınızı belirginleştirmeniz lazımdır. Maskarayı gözünüzün dış kısmındaki kirpiklere sürüp, göz kapağınızın orta bölümüne kadar da açık renk farlar kullanın.

Göz Şekline Göre Makyaj Yapımı

Ayrık gözler için makyaj: Gözlerin birbirinden ayrık olduğu durumlarda aradaki mesafe farkını kapatmak için, göz makyajınızı gözün iç kısımlarında yoğunlaştırmanız gerek. Burnunuzun uç kısmına koyu renk fondöten sürüp bunu kaşlarınıza doğru yaydırıp, maskaranızı da iki kat sürmeniz gözlerinizin birbirine daha yakın görünmesine yardımcı olacaktır.

Çukur gözler için makyaj: Çukur gözler için etkileyici bir göz makyajı yapmak istiyorsanız; açık renk farları tercih etmelisiniz. Kalem ve eyelinerı yalnızca göz kapağına ve ince olarak uygulamalısınız. Rimeli üst bölüme daha koyu alt kısma da hafif olarak sürmelisiniz.

Göz şekline göre makyaj yaptığınızda etkileyici bakışlara sahip olup, dudaklarınız çok kalın veya inceyse dikkati gözlerine çekebilirsiniz.