Kapat

Grip Hastalığının Geçmesini Kolaylaştıracak Bilgiler

Grip denince bir geri adım atarız sanki hiç olmasını istemez gibi. Arkadaşlarımız grip olsa yanımıza geldiği zaman aman uzak dur diye sözlerde etmez değiliz. Çünkü hep korkarız aman hasta olmalıyım gibisinden. Zaten hasta olan kişi kalkıp bir ortama girmişse bu sözleri bolca söyleyin çünkü sizler haklısınız bu durumda. O kişilerin evde istirahat etmeleri gerekir. Şimdi gelelim hastalığımızın rahat ve hızlı geçmesi için yapılacaklara.

Grip Hastası Olanlar Hangi Tür Yiyeceklerden Uzak Durmalıdır?

Aslında grip olduğumuz zaman pekte canımız bir şey çekmez ama burun akıntısı ve ağrımız durduğu zaman yemek yeme ihtiyacı hemen ortaya çıkar. Şimdi öncelikle ne yemememiz gereken yiyecekleri sayalım.

Öncelikle kötü karbonhidrat besinlerinden uzak durmalıyız, bağışıklık sistemimizin daha fazla düşmemesi için Fast food yiyecekler, kola, çikolata, tatlı, pasta vb. Glikoz, beyaz şeker, gıdalara eklenen şeker vs. bunlar kötü karbonhidratlardır.

Bu tür kötü karbonhidratlar diye adlandırdığımız vücuda hızlı enerji vererek, kan şekerini aniden yükseltmesi sebebi ile halsizliğe yol açacaktır. Bu olayla birlikte vücut direncimizi de düşüreceğinden belkide yatağa iyice bağlanacağız. Sadece grip için düşünülmemelidir, tüm hastalıklarda aynı şey geçerlidir bunu asla unutmayınız.

 • Kahve ve çaydan elinizden geldiği kadar uzak durunuz,
 • Sigara ve alkol kesinlikle almayın,
 • Klorlu su yani asid oranı yüksek sular içmeyiniz.

Son olarak çok yağlı besinlerden ve kızartma türü yiyeceklerden bir süre uzak durmanızda fayda vardır.

Peki, Hangi Tür Yiyecekler Ve İçecekler İçmeliyiz?

Öncelikle yukarıda saydığımız besinler dışındaki tüm yiyeceklerden yemenizde sakınca yoktur diyebiliriz. Tabi ki çorba hasta olduğumuz zaman vazgeçilmez ana yemeğimiz olur. Çorbanın yanında, bulgur pilavı protein değeri yüksek olmasından dolayı tercih edilebilir, bunun yanında balık, tavuk ve et besinlerinden biri de fırında pişirilmesi suretiyle yenilebilir. Güzel bir salata bol limonlu olacak şekilde direncinize katkı sağlayacaktır.

Günde en az 2,5 litre su içmeniz sizin için iyi olacaktır, vücuttaki enfeksiyonları ve toksinleri dışarı atmada su en önemli etkendir. Kola ve hazır meyve sularından uzak durmanızı hatırlatırım bunun yerine c vitamini bol olan meyvelerden (portakal, mandalina, limon, greyfurt vb.) yemeniz gerekir. Boğaz ağrınız ya da yutkunma zorluğu çekiyorsanız taze meyve alıp sıkıp içebilirsiniz bu meyve sizin direncinizi iyi bir şekilde yükselteceğinize emin olabilirsiniz.

Burnunuzun Tıkanması Durumunda

Burun akmasını durdurmanız size yarar yerine zarar sağlayabilir, burun akması durumunda burnunuzu yumuşak bir mentollü peçete ya da mendil ile silebilirsiniz. Ama en çok bizi kötü eden durum ise burnumuzun bir anda tıkanması bundan kurtulabiliriz.

 • Soğan yemek burnumuzu tekrar açmasına yardım eder (Yemeklerin yanında)
 • Acı biber yenmesi durumunda burnu açtığı gözlemlenmiştir.
 • Bir kaba kaynatılmış sıcak su, 5-6 damla limon sıkın ve bir tutam taze ya da kuru nane  konarak buharını çekebilirsiniz.

Sarımsağın Grip Ve Diğer Hastalıklara Etkisi

Sarımsak, mikroorganizmaların düşmanı diye tabir etmek mümkün, antibiyotik etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Antiseptik işlevi sayesinde grip, nezle, ses kısıklığına, bademcik hastalığına, öksürüğe, bronşite ve aynı zamanda romatizma ve eklem enfeksiyonlarına iyi gelen bir mucizevi sebze türüdür. Terletici etkisi olan sarımsak aynı zamanda ateş düşürücü bir ilaç görevi yapar.

Sarımsağı kokusundan dolayı pek kimse yemeyebilir ama yukarıda saydığımız yararları birkaç tanesinden biridir. Sarımsağı çiğ yemeniz daha faydalıdır. Sarımsağı havanda güzelce dövüp cacığınıza katıp afiyetle içebilirsiniz. Güzel bir mantı yapıp dövülmüş olan sarımsakları içine atıp afiyetle yiyebilirsiniz. Israrla ben yemem diyenlerde yemeklerinin içine katıp yiyebilirler. Pişen sarımsak koku yapmayacağından rahatlıkla yiyebilirsiniz. Hiç bir şeyin hazırına kaçmayınız lütfen sağlığınızın ne kadar değerli olduğunu aklınızdan çıkarmayınız.

 • Ellerimizi sık sık yıkamalıyız,
 • Odamızı havalandırmalıyız,
 • Dişlerimizi fırçalamayı unutmamalıyız bu çok önemli, ağızda oluşan mikroorganizmaları bu yöntemle minimum seviyeye indiririz.
 • Terlediğimiz zaman muhakkak üzerimizdekileri çıkartmalıyız, duş alabilme imkanız varsa almalısınız.

Sağlıklı ve mutlu bir gün geçirmeniz dileğiyle…

“Grip Hastalığının Geçmesini Kolaylaştıracak Bilgiler” üzerine 4 yorum

 1. Avnican Töngel says:
 2. Ayten Acar says:
 3. Zahir Yusufov says:
 4. mor says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam