Kapat

Güneş Lekeleri

Güneş Lekelerinden Nasıl Kurtulabilirim? Yüzdeki Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? Yüzde oluşan kahverengi lekeler melazma olarak adlandırılır. Sorunun meydana gelişindeki en önemli sebep genetik faktör ve güneş ışığıdır. Doğum kontrol ilaçları ve hamilelik döneminde meydana gelen hormonal değişimler lekelerin oluşumunu kolaylaştırır.

Yüzde oluşan kahverengi lekeler melazma olarak adlandırılır. Sorunun meydana gelişindeki en önemli sebep genetik faktör ve güneş ışığıdır.

Melazma güneş gören bölgelerle sınırlıdır. Daha çok alın, burun, üst dudak,yanak ve çenede kendini gösterir .Pigmentasyon derinin üst tabakasında ya da alt tabakada ) veya her ikisinde birden görülebilir. Wood ışığı incelemesi pigment depolanmasının hangi katmanda olduğunu anlamaya yardım eder.

Güneş Lekelerine Çözüm

Melazma’nın tedavisi zordur. Tedavi edilmediğinde kendiliğinden düzelmez. Tedavi bittikten sonra nüksedebilir.

Ciltteki lekelerin giderilmesi için kimyasal veya mekanik soyma işlemleri, lazer ve IPL uygulamaları gibi birçok madde ve yöntem uygulanmaktadır.

Güneşten korunak tedavideki ilk basamaktır. En az 15 faktör güneş koruyucu tercih edilmelidir.

Doğum kontrol ilaçlarının, bazı antibiyotiklerin ve epilepsi ilaçlarının alımı sırasında ya da parfüm sürdükten hemen sonra güneşe çıkılmamalı.

• Vitaminler: Vitaminleri ağızdan alırsınız, ama onları cildinize de sürebileceğinizi biliyor muydunuz? Terkibinde A, E, C vitaminleri ve antioksidanlar olan kremleri kullanabilirsiniz. B3 vitamini ve koenzim Q10 da, güneşin zararlı ışıklarının oluşturduğu lekelerden kurtulmanıza yardımcı olur.
• Hidrokinon, C vitamini, arbutin, laktik asit, pirüvik asit, kojik asit, azelaik asit, retinoik asit, alfa ve beta hidroksi asitler gibi bileşikler kimyasal soyma amacıyla kullanılan başlıca renk açıcı ve leke giderici ajanlardır.
• Kimyasal Peeling : Kimyasal peeling leke tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Derinin soyulmasıyla melanin pigmentinde azalma meydana gelir. Triklorasetik asit ve glikolik asit en çok uygulanan peeling maddeleridir. Doktorlar tarafından yapılan bu işlem, yüzeysel, orta ve derin peeling olmak üzere 3 çeşittir.

kimyasal peeling yapılırken dikkat

Deriye bazı solüsyonların uygulamasıyla yapılan kimyasal peeling, cildin yıpranmış, tazeliğini ve parlaklığını yitirmiş üst tabakasının soyulmasını ve dökülmesini gerçekleştirir. Kimyasal peeling uygulaması derinin daha alt tabakalarında yeniden bir yapılanma süreci başlatır ve kolajen sentezlenmesini uyararak daha genç ve sağlıklı homojen bir derinin oluşumunu sağlar.

Kabarık kahverengi lekelerde ve cilt kanseri riski taşıyan kırmızı lekelerde, trikloroasetik asit adlı bir asit veya kriyoterapi yöntemi gerekebilir.

• Dermabrazyon : Derinin en üst tabakası olan epidermisin tümü, dermis tabakasının ise üst kısmı dermabrazyon cihazları kullanılarak kaldırılır. İyileşme belirtileri bir hafta içinde başlar. Dermabrazyon ameliyathane ortamında ve steril şartlarda plastik cerrah ve dermatologlar tarafından uygulanır.
• Kriyoterapi : Uygulanan bölgede doku harabiyetine yol açarak etkisini gösteren bir yöntemdir. Soğuk etkisiyle içindeki ve dışındaki saf su, buz kristalleri haline getirilerek hücre öldürülür. Kriyoterapi yöntemi için florokarbon, katı karbondioksit, nitröz oksit ve sıvı azot gazı gibi kriyojen maddeler kullanılmaktadır.

Güneş Lekeleri Lazer Tedavisi: Lazer ve ışık uygulamaları da lekelerin giderilmesinde kullanılan tedavi yöntemleridir. Melanin adlı pigment tarafından emilen ışık, önce kısa bir süre lekenin daha da kararmasına yol açar. Daha sonra ölen hücrelerin vücuttan atılmasıyla leke seans seans uzaklaştırılır. Bu uygulamalar hem cilde homojen bir renk kazandırır hem de cildi yenileyen uyarıları sağlar.
• IPL (Intense Pulse Light) : Cihazın flash lambasından yoğunlaştırılmış görünür bir ışık verilir. Uygulanan foto genesis işlemi derinin en üst tabakasını yeniler. Bu şekilde güneş lekeleri kızarıklıklar ve ince damarsal genişlemeler tedavi edililir.

Güneş Lekelerine Bitkisel Çözüm

Yüzdeki Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? Güneş Lekelerine Bitkisel Çözüm. Güneş lekeleri Yüzde, gövdede, kollarda, ellerin üzerinde ve bazen bacaklarda açık kahverengi ile koyu kahverengi arasında tonlarda çok sayıda oluşabilecek cilt lekeleridir. Pigmentasyon lekeleri ciltteki melanin miktarının artması ve eşit olmayan bir şekilde dağılmaya başlamasıyla meydana gelir. Bu lekelerin en önemli nedeni güneş ışınlarıdır. Doğum kontrol ilaçlarının kullanımı, gebelik ve stres gibi etkenlerin yol açtığı hormonal dengesizlikler de pigment lekeleri neden olabilir.

Güneşten gelen ultraviyole ışınları, yalnızca 5 dakikalık bir sürede melanin üretimini tetikler ve bu üretimin 36 saat süresince devam etmesine sebebiyet verir.

• Green Peel (Bitkisel Peeling) – Saf bitki karışımından meydana gelir. Kimyasal katkı maddesi içermez, uygulanan bölgede kan dolaşımını hızlandırır ve mikrogranüller sayesinde üst deride soyucu bir etkide bulunur.
• Limon – Limon suyu doğal bir cilt beyazlatıcısıdır, ve bu amaçla kullanıldığı taktirde günde birkaç kez cilde uygulanabilir. Yalnız limon, cildinizi güneşe karşı fazlasıyla duyarlı bir hale sokacağından, bu terapiden olumsuz etkilenmemek için, dışarıdaysanız etkilenmiş bölgelerin kapatılmış olduğundan emin olun.
• Yoğurt – Bir yemek kaşığı yoğurt, bir tatlı kaşığı yulaf unu, çeyrek limon suyu ve bir tatlı kaşığı elma suyunu karıştırıp cildinize sürün. 30 dakika kadar sonra hafifçe ovarak çıkarın. Uygulama bittikten sonra koruma faktörlü kreminizi sürün.

“Güneş Lekeleri” üzerine 2 yorum

  1. Nermin Yusifova says:
    • Sibel DİRLİK says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam