Kapat

Güneş Pili Nedir

güneş pili

Güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren elemanlara ışık pili denir. Her biri 0,5 volt edebilen güneş pilleriyle 3 volt gerilim elde etmek istiyorsanız 6 tanesi birbirine seri olarak bağlanır. Sistemden alınan akım yükseltilmek istendiğinde ise elemanlar paralel olarak bağlanır. Yüksek gerilim ve akım elde etmek için yapılmış güneş enerjisi panellerinde ise yüzlerce güneş pili seri ve paralel bağlı durumdadır.

Bu elemanlar güneş enerjisiyle çalışan, saat, rodyo, hesap makinesi, otomobil sokak lambası uydu vericisi vb. gibi aygıtlarda kullanılır.

Doğru Akımın kullanıldığı alanlara ilişkin örnekler

Haberleşme cihazlarında
Radyo teyp televizyon gibi elektronik cihazlarda,
Redresörlü kaynak makinelerinde
Maden arıtma ve maden kaplamacılığında
Elektrikli taşıt araçlarında
Tıbbi aygıtlarda
Motorların balatalı ve dinamik frenleme ile durdurulmasında

Güneş pilleri

Güneş pilleri (fotovoltaik piller), yüzeylerine gelen güneş ışığını doğrudan elektrik enerjisine dönüştüren yarıiletken maddelerdir Yüzeyleri kare, dikdörtgen, daire şeklinde biçimlendirilen güneş pillerinin alanları genellikle 100 cm² civarında, kalınlıkları ise 0,2-0,4 mm arasındadırGüneş pilleri, elektrik enerjisinin gerekli olduğu her uygulamada kullanılabilir Güneş pili modülleri uygulamaya bağlı olarak, akümülatörler, invertörler, akü şarj denetim aygıtları ve çeşitli elektronik destek devreleri ile birlikte kullanılarak bir günes pili sistemi (fotovoltaik sistem) oluştururlar Bu sistemler, özellikle yerleşim yerlerinden uzak, elektrik şebekesi olmayan yörelerde, jeneratöre yakıt taşımanın zor ve pahalı olduğu durumlarda kullanılırlar Bunun dışında dizel jeneratörler ya da başka güç sistemleri ile birlikte karma olarak kullanılmaları da mümkündür.

Güneş pilleriyle aydınlatma

Harici, çevre, park, bahçe, sokak, cadde, dekoratif vb Güneş enerjisi ile yapılan aydınlatma sistemlerinin verimli çalışabilmesi ve uygun ilk yatırım maliyetlerin çıkması için, aydınlatma ürünlerinde tasarruflu / ekonomik LED ( Light Emitting Diode – Işık Yayan Diyot ) teknolojisi ürünlerin kullanılması öngörülmektedir
Yüksek adetli aydınlatma projelerinde ise, merkezi sistem uygulaması gerekmektedir
Merkezi sistemlerin başlıca avantajları ;Tek yerden / merkezden kontrolMaliyetlerin düşük / ekonomik olması Dış ortam / çevre şartlarından ( ağaç, bina, … ) asgari etkilenme

LED PROJEKTÖR GENEL ÖZELLİKLERİ

Fluoresan lambalara göre ortalama 1/10 güç tüketimi Asgari 100000 saat işletme ömrü* Yüksek güvenirlilik
* % 100 Enerji tasarrufu sağlar ve bakıma ihtiyaç duymaz* Hem iç mekanda, hem de dış mekanda uygulanabilir / dayanıklıdır* Güzel ve estetik ışık verirler* Tek ve çok renk elde edilebilir* Kolay montaj ve kurulum* Çevre dostudur* Hafiftir* Bütünüyle şoka ve titreşime dirençli bir yapıya sahip olup , fleman veya gaz içermedikleri gibi, kırılgan cam yapısınada sahip değildirler * Yüksek enerji tasarrufları ile kısa sürede kendilerini amorti ederler* Ledler ile tüm armatür tiplerine uygulama yapmak mümkündür* Yeşil, Kırmızı, Mavi, Sarı, Beyaz renklerde çok farklı alternatif tonları mevcuttur* Düşük enerji sarfiyatı sayesinde, asgari güçteki yedek enerjili / kesintisiz (akülü) uygulamalara müsaittir* Timer ve / veya fotosel uygulamalarınason derece müsaittir
* DC ve/veya AC kaynak ile çalışabilir

Başlıca KULLANIM ALANLARI

Fabrika ve iş yerleri çevre aydınlatmaları
Park, bahçe, çevre, otopark aydınlatmaları
Geniş arazi aydınlatması
Güvenlik uygulamaları
Acil ve / veya sürekli aydınlatma
Afet, acil aydınlatma

Güneş Pillerinin Yapımında Kullanılan Malzemeler

Güneş pilleri pek çok farklı maddeden yararlanarak üretilebilir. Günümüzde en çok kullanılan maddeler şunlardır:

Kristal Silisyum: Önce büyütülüp daha sonra 200 mikron kalınlıkta ince tabakalar halinde dilimlenen Tekkristal Silisyum bloklardan üretilen güneş pillerinde laboratuvar şartlarında %24, ticari modüllerde ise %15′in üzerinde verim elde edilmektedir. Dökme silisyum bloklardan dilimlenerek elde edilen Çokkristal Silisyum güneş pilleri ise daha ucuza üretilmekte, ancak verim de daha düşük olmaktadır. Verim, laboratuvar şartlarında %18, ticari modüllerde ise %14 civarındadır.

Galyum Arsenit (GaAs): Bu malzemeyle laboratuvar şartlarında %25 ve %28 (optik yoğunlaştırıcılı) verim elde edilmektedir. Diğer yarıiletkenlerle birlikte oluşturulan çok eklemli GaAs pillerde %30 verim elde edilmiştir. GaAs güneş pilleri uzay uygulamalarında ve optik yoğunlaştırıcılı sistemlerde kullanılmaktadır.

İnce Film:

Amorf Silisyum: Kristal yapı özelliği göstermeyen bu Si pillerden elde edilen verim %10 dolayında, ticari modüllerde ise %5-7 mertebesindedir. Günümüzde daha çok küçük elektronik cihazların güç kaynağı olarak kullanılan amorf silisyum güneş pilinin bir başka önemli uygulama sahasının, binalara entegre yarısaydam cam yüzeyler olarak, bina dış koruyucusu ve enerji üreteci olarak kullanılabileceği tahmin edilmektedir.

Kadmiyum Tellürid (CdTe): Çokkristal yapıda bir malzeme olan CdTe ile güneş pili maliyetinin çok aşağılara çekileceği tahmin edilmektedir. Laboratuvar tipi küçük hücrelerde %16, ticari tip modüllerde ise %7 civarında verim elde edilmektedir.

Bakır İndiyum Diselenid (CuInSe2): Bu çokkristal pilde laboratuvar şartlarında %17,7 ve enerji üretimi amaçlı geliştirilmiş olan prototip bir modülde ise %10,2 verim elde edilmiştir.

Optik Yoğunlaştırıcılı Hücreler: Gelen ışığı 10-500 kat oranlarda yoğunlaştıran mercekli veya yansıtıcılı araçlarla modül verimi %17′nin, pil verimi ise %30′un üzerine çıkılabilmektedir. Yoğunlaştırıcılar basit ve ucuz plastik malzemeden yapılmaktadır.

Son Yıllarda Üzerinde Çalışılan Güneş Pilleri:

Ticari ortama girmiş olan geleneksel Si güneş pillerinin yerini alabilecek verimleri aynı ama üretim teknolojileri daha kolay ve daha ucuz olan güneş pilleri üzerinde de son yıllarda çalışmalar yoğunlaştırılmıştır.
Bunlar; fotoelektrokimyasal çok kristalli Titanyum Dioksit piller, polimer yapılı Plastik piller ve güneş spektrumunun çeşitli dalgaboylarına uyum sağlayacak şekilde üretilebilen enerji band aralığına sahip Kuantum güneş pilleri gibi yeni teknolojilerdir.

Güneş Pili Sistemleri

Güneş pilleri, elektrik enerjisinin gerekli olduğu her uygulamada kullanılabilir. Güneş pili modülleri uygulamaya bağlı olarak, akümülatörler, invertörler, akü şarj denetim aygıtları ve çeşitli elektronik destek devreleri ile birlikte kullanılarak bir günes pili sistemi (fotovoltaik sistem) oluştururlar. Bu sistemler, özellikle yerleşim yerlerinden uzak, elektrik şebekesi olmayan yörelerde, jeneratöre yakıt taşımanın zor ve pahalı olduğu durumlarda kullanılırlar. Bunun dışında dizel jeneratörler ya da başka güç sistemleri ile birlikte karma olarak kullanılmaları da mümkündür.

“Güneş Pili Nedir” üzerine 2 yorum

  1. Çakır fidanci says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam