Kapat

Gut hastalığı Nedir? Gut hastalığı Belirtisi ve Tedavisi Nelerdir?

Gut Hastalığı; genelde eklemleri ve eklem çevresini tutan enfeksiyonlu bir hastalıktır. Vücudumuzda belli alanda bulunması gereken ürik asit, bu hastaların bünyelerinde fazla miktarda vardır ve eklemlerde, kulaklarda hatta böbrekte bile ürik asitler birikir. Tüm vücudu etkilediği için metabolik bir hastalıktır. Halk arasında zengin rahatsızlığı
olarak da bilinir.
Gut rahatsızlığı
Nedenleri:
Ailesel geçişli olabilir. Bunun yanı sıra şişmanlık, yüksek tansiyon, alkol kullanımı, kalp hastalıkları da gut nedeni olabilir.
Gut Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi: Hastanın başlangıcında genel olarak belirtiler tek bir eklemde görülür. Örneğin ayak baş parmağında aniden kırmızılık, şişlik, sıcaklık ve ağrı görülür. Ağrı o civarı
şiddetlidir ki hasta çorabının parmağına değmesine bile tahammül edemez. Daha daha sonra
cilt altında sodyum ve ürik asidin birikmesi sonucu Tofüs denilen tuz depoları oluşur. Bu depolar kulakta ve böbrekte olabilir. Böbrekte oluşunca böbrek taşı şeklinde görülür.
Tedavide antiromatizmal ilaçlar kullanılır. Hasta akut dönem boyunca istirahat etmelidir. Tofüs olan bölgeye soğuk uygulama yapılarak ağrı azaltılır.
Gut hastalarının kendilerine özgü diyetleri vardır ve buna uymaları gerekir. Alkol şüphesiz
kullanılmamalı, sakatat, vs. Kumru, paça, dana eti, uykuluk tüketilmemelidir. Günde en az 2 litre su içilip, ürik asit miktarı azaltılmalıdır.