Kapat

Güzel Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler

-Yatmadan en az 3 saat evvel yemeğinizi yemiş olun.  Yemek türümüzde ise baharatlı, yağlı ve kızartmadan uzak duralım.

– Sırt üzeri yatmak boğaz ve boyundaki dokuların arka tarafa doğru kaymasına ve buna bağlı olarak hava yolun daralmasına ya da tıkanmasına sebep olur.  Bu sebepten dolayı yüzüstü yatış şeklini seçmeliyiz.

–  Eğer ki sıcağa duyarlı isek yatak odalarında emniyetli bir şekilde kullanılacak klima uyku kalitenizi arttırır.  Fakat üşenmeden klima filtrelerinin temizlenme ya da değiştirilme durumu sık olarak yapılmalıdır.

– Yatmadan önce kitap okumak vücudumuzda beynimizde rahatlama sağlayacağı için uykumuzun gelişine ve daha kaliteli bir gece geçirmemize yardımcı olur.

– Eklem problemleri olanlar,  yaşlılar, kalp ve akciğer hastalığı olanların vücuda dayanak sağlayan rahat, konforlu yatak ve yastıklara yatmaları gece geçirecekleri uykunun kalitesini fazlalaştırır. Kas, eklem, kemik hastalıkları var olanların mutlaka yatak ve yastıklarda ortopedik ürünleri tercih etmesi gerekmektedir.

– Kullanılan nevresim takımları pamuklu kumaşlardan tercih edilmeli, çünkü bu kumaşların hava akımına izin vermesi kaliteli bir gece uykusu geçirmenin önemli etkenlerindendir.

– Eğer mümkünü varsa yatağa girilmeden bir saat kadar önce duş alınmalıdır.

– Zaman süre verilmeden yatma saatimize yakın bir bardak ılık süt içmek faydalı olacaktır.

– Yatağa girme zamanınızı kendimizi uykulu hissettiğimizde yapmalıyız buna da dikkat edilmesi gerekir.

“Güzel Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler” üzerine 1 yorum

  1. Sosyalabi7 says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam