Kapat

Halı Ve Koltuktan Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Evde ve iş yerinde minik kazalar başımıza gelebilir. Evde çoğunlukla mutfak işleri sırasında olabilecek bir kaza sonucu halıların veya koltukların üzerine kaç damlayabilir. Bu tarz meydana gelen lekeler kurumadan temizlenmesi gerekmektedir . Halı ve koltuk yapımında kullanılan kumaş türleri sıvıyı içine çekme özelliği yüksek maddelerdir. Bir damla kan bile kumaşın içine sızması sonucunca hem çıkarılması zor bir leke olur hem de o bölgede çeşitli bakterilerin üremesine sebep olabilir .

Halı Ve Koltuktan Kan Lekesi Nasıl Çıkar?
Açık renkli halılar günümüzde en çok seçim edilenlerdendir. Bu renk eve ferah ve büyük gösterme avantajı sağlarken, en büyük dezavantajlarından birisi ise lekeler bakımından oldukça sorun yaratmasıdır.

Bu lekelerin en önemlileri ise çıkarılması zor lekelerdir. Bunların başında ise kan lekesi gelmektedir. Halı kullanılan kumaş türleri sıvıyı içine çekme özelliği yüksek maddelerdir. Bir damla kan bile kumaşın içine sızması sonucunca çıkarılması zor bir leke olur. Bilhassa halı yapımında özel boyalar kullanılmış ise boya çıkarma işlemi daha dikkatli yapılmalıdır. En büyük etki anında lekeye müdahale etmektir. Çünkü kurumaya bırakılan leke hem daha zor çıkarılır hem de pekçok bakteriye neden olur . Şimdi bu lekelerle başa çıkmanın en kolay yöntemini sırasıyla anlatalım.

Halı Ve Koltuktan Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki kan lekesini temizleme;

Öncelikle leke olan yere soğuk su ile ıslatılmış temiz bezi tamponlamak. Bu işlem esnasında halı kesinlikle ovalanmamalı ve sıcak su kullanılmamalıdır. Bu lekenin kalıcılığını güçlendirmesini sağlar . Sonra bir çay kaşığı ağartıcı ve alkali içermeyen deterjan ve bir bardak soğuk su kullanarak bir karışım hazırlanmalıdır. Hazırladığınız karışımı; temiz bir bez, kağıt havlu veya süngere emdirdikten sonra halıdaki kan lekesi üzerinde doğrudan uygulamak gereleke. Bu işlem sırasında lekeyi yaymamaya veya sert bir şekilde ovalamamaya dikkat edilmelidir, aksi takdirde halının elyafına zarar verilebilir. Zarar gören elyaf leke tutacaktır. Son aşamada mümkün olan en az suyla halıyı durulamaktır ve halıda kalan nemi, kuru ve temiz bir pamuklu bez veya kağut havlu ile tamponlayarak almaktır.

Ya da;

Kan lekeleri için nişastadan hazırlayacağımız macunu kullanacağız. Bir çay bardağı suyun içerisine biraz nişasta ekleyip hamur (macun ) kıvamına gelene kadar karıştırın. Leke olan bölgeye macunu bolca sürün ve kurumasını bekleyin. Nişasta kan lekesini çekecektir. Kuruyan karışımı bıçak veya benzeri bir alet ile kazıyıp elektrikli süpürge ile çektirin. Bu işlemi leke çıkana kadar tekrarlayınız.