Kapat

Hamilelik belirtileri nelerdir ?

Hamilelik belirtileri nelerdir ?
Hamilelik kutsal bir kavramdır.Canından kanından bir yavru dünyaya getirmenin verdiği mutluluğu dünyada verebilecek başka bir şey yoktur.Anne olmak zor zahmetli bir okadarda keyifli bir yapıya sahiptir.Tüm bayanların bu güzel duyguyu yaşaması dileklerimizle

Döllenme nin başlamasıyla hamilelik evreside başlar.Haliyle  vücudumuzda bir takım değişiklikler reaksiyonlar oluşmaya başlar.Aşağıda başlık başlık hamilelik belirtilerini sizlere anlatacağım.

Toplumda yanlış bilinen bilgilerden biride gebelik testiyle ilgili bilgilerdir.eczanelerden temin ettiğiniz gebelik testleri %98 gibi bir yüzdeyle hamile olup olmadığınızı size gösteren bir testtir.Ayrıca Regl gününüzden bir gün sonra hemen kullanabilirsiniz.Kullanımı pratiktir.5 dk içinde sonuç belli olmaktadır.

Gebelik testi fiyatı ; 25 Ytl civarı

 

Adet Gecikmesi

Bu belirti muhtemel gebeliğin habercisidir.İlişki sürecinde düzenli seyreden regl döneminin aksaması ve açık renkte yaşanan kanamalar hamileliğin en belirgin belirtilerindendir

Kendini hamile olduğunu hissetmek

Kadınların önsezileri çok kuvvetlidir.Araştırmalara görede hamilelik konusunda önsezilerin genelde çıktığı bilinmektedir.

Göğüslerde hassasiyet

Gebeliğin göze çarpan belirtilerinden biride şişkin,ağrılı ve hassas göğüsler. Döllenme döneminden hemen sonra genelde başlar uyuyacağınız zaman hissetmeniz kolaydır sağa sola dönüşlerinizde kimi zaman şiddetli ağrılar olabilir.

Yorgunluk

Uzun süren yorgunlukta hamilelik belirtisi olabilir Gün içinde her saat yorgun hisedersiniz kendinizi oturmak uzanmak istersiniz.Sabahları yataktan kalkmakta zorluk çekersiniz.Akşam erkenden yatağa geçersiniz.Tansiyon değerleriniz istikrarsız olabilir

Bolca tuvalete çıkmak

Çok sık tuvalete uğrarsınız.Çevrenizin bile hisedebileceği konuma gelebir.Ve malesef dokuz ay kadar bu durumu çekmek zorunda kalabilirsiniz.

Mide bulantısı

Gebeliğin ilk zamanlarında ortaya çıkan diğer bir durum da mide bulanmasıdır. Mideniz aşırı derecede bulanabilir hatta hiç beklemediğiniz bir anda istifra edebilirsiniz.Gebeliğin ilk haftasında başlayabilir.

İştahın artması bağzı yiyeceklerden tiksinme

İştahınız artabilir.Doygunluk hissine zor erişebilirsiniz ve ya eskiden yediğiniz bir yiyeceği kokusundan tadından bir daha ağzınıza bile almak istemeyebilirsiniz. Aşerme diye bilinen olmadık yerde olmadık istekler eşinizi üzebilir 🙂

Kokulara karşı hassasiyet

Gebe adaylarının bir kısmında çoğunlukla göze çarpan diğer belirti de kokulara olan  aşırı hassasiyettir. Her hangi yiyecek kokusu ya da parfüm kokusu fazlasıyla  rahatsız edebilir ya da mide bulantısı yaşatabilir.

 Kabızlık sorunu

Vücudunuzdaki hormanel değişiklikler tüketilen gıdanın hazmedilme süresini etkilediği biliniyor.Bu dönem içerisinde doktorla iletişimde olmak en doğru hareket olacaktır.

Ruh halinde oluşan değişimler

Hormanel değişimin etkilerinden biridir ruh halindeki farklılıklar.Birden kahkahlar atarken oturup ağlayabilirsiniz.Her bayanın yaşadığı şeyler bunlar sorun etmeden bu durumun bilincinde olunmalıdır.

 Vücut ısısında artış

Vücutta oluşmakta olan ısı değişikliği hamileliğin önemli belirtilerinden bir tanesi olarak bilinir.Kendinizi hafif ateşleniyor gibi hissedebilirsiniz veya soğuk algınlığı olduğunu düşünebilirsiniz.Yine doktor kontrolünün önemli olduğu dönemlerdendir.

 

Buna benzer bir başka hamilelik belirtileri makalemizede göz atabilirsiniz.

“Hamilelik belirtileri nelerdir ?” üzerine 1 yorum

  1. Reasontr says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam