Kapat

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır

Beslenme denilince ilk akla gelen anahtar kelime, yeterli ve dengeli beslenmedir. Bu beslenme şekli gebelik içinde geçerlidir.

 Peki, yeterli ve dengeli beslenme nedir? Anne adayı nasıl beslenmelidir? Nelere dikkat edilmelidir?

Annenin ve bebeği sağlıklı olabilmesi için vücudun gereksinim duyduğu tüm besin ögelerini alması gerekir. Vücut proteini, vitamini, karbonhidratı ve yağları dengeli almalıdır.

Gebelikteki ekstra durumunda ilk dikkat edilmesi gereken vücudun demir ihtiyacını karşılamaktır. Bunun için yeşil yapraklı sebzeler, et, karaciğer ve salata yenilmelidir. Hekim tarafından önerilen demir preparatları da kullanmalıdır.

Artan kalsiyum ihtiyacını karşılamak için günlük 2 bardak süt içilmeli ya da buna eş değer yoğurt, peynir tüketilmelidir. Az az ve sık sık beslenilmelidir. Ödemi önlemek ve doğumu kolaylaştırmak için tuz kesinlikle kullanılmamalıdır. Ayrıca hareketsiz kalınmamalıdır, kısa süreli yürüyüşler yapılmalıdır. Annenin gebelik süresince 9 ile 11 kg. alması normal kabul edilir.

Yazımızda belirttiklerimiz dışında düzenli olarak kontrollere gidilmeli, anormal bir durumda beklenilmeden doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsor Reklam